Torby kompostowalne są na ustach wszystkich, ale nie każdy zna cechy charakterystyczne tych toreb, czy wiedziałbyś jak je odróżnić od innych np. biodegradowalnych?
Kiedy mówimy o torbach kompostowalnych, myślimy o rozwiązaniu problemu zanieczyszczeń powodowanych przez torby plastikowe. Jest to jednak opcja ekologiczna o bardzo specyficznych cechach, czy chcesz je poznać?

Co to jest torba kompostowalna?
Torby tego typu produkowane są z odnawialnych zasobów roślinnych, co oznacza, że surowiec z tradycyjnych toreb foliowych jest przetwarzany na bioplastik.
Powoduje to wykładnicze ograniczenie procesu biodegradacji: Klasyczne torby plastikowe potrzebują około 450 lat, aby się naturalnie rozłożyć, natomiast torby kompostowalne kończą ten proces w ciągu zaledwie 6 miesięcy.
Znaczenie kompostowalny
Kiedy mówimy o kompostowalności, odnosimy się do sposobu, w jaki plastik ulega biodegradacji, a pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że nie wszystkie plastiki mają taki sam proces degradacji.
Produkt jest kompostowalny, jeżeli może ulegać biodegradacji w warunkach fizycznych, które zazwyczaj nie występują w środowisku naturalnym, co oznacza, że kompostowalność jest procesem ludzkim.
Realizacja tego procesu wymaga wysokiego poziomu wilgotności, wysokiej temperatury i znacznej obecności tlenu. Aby lepiej to zrozumieć na przykładzie, kompostowalne torby ulegają rozkładowi w takim samym tempie jak zawarta w nich materia organiczna.
Różnice między torbami kompostowalnymi a biodegradowalnymi
Proces degradacji torby kompostowalnej różni się od procesu degradacji torby biodegradowalnej. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do toreb kompostowalnych, torby biodegradowalne ulegają rozkładowi w przyrodzie bez udziału czynnika ludzkiego.
Jest to degradacja będąca wynikiem procesu biologicznego różnych organizmów, zachodząca w naturalnych warunkach środowiska. Na przykład, zwierzęta i rośliny przetwarzają te odpady w sposób autonomiczny.

Czy kompostowalność lub biodegradowalność jest synonimem bioplastiku?
Bioplastiki to tworzywa sztuczne, które w przeciwieństwie do tych wytwarzanych z ropy naftowej, pochodzą z odnawialnych źródeł biomasy, takich jak tłuszcze, warzywa czy oleje.
Istnieje szeroka gama bioplastików. Na przykład, mogą być one wytwarzane z kwasów obecnych w roślinach takich jak kukurydza lub mogą pochodzić z mikroorganizmów.
Większość bioplastików jest biodegradowalna i kompostowalna, ale te dwie cechy nie są konieczne, aby można je było uznać za bioplastiki.
Właściwości toreb nadających się do kompostowania
W wielu przypadkach jesteśmy powściągliwi wobec tego typu toreb wierząc, że przyniosą nam one gorszą funcinalidad niż plastik całego życia, ale analizując właściwości tych toreb, wiele uprzedzeń można zostawić za sobą
- Elastyczność
- Opór
- Nieprzepuszczalność
- Tolerancja na wilgoć
Oprócz tych właściwości fizycznych, korzyści społeczne wynikające z zastosowania toreb kompostowalnych są fundamentalne dla rozważenia ich zastosowania:
- Stały się one doskonałym narzędziem na rzecz świadomości ekologicznej
- Stanowią one idealną alternatywę dla plastikowych toreb w naszym codziennym życiu
- Zmniejszają one globalne zanieczyszczenie środowiska oraz zanieczyszczenie konkretnych miejsc, takich jak ulice, plaże i rzeki
- Pozwalają one na poprawę jakości zdrowotnej konkretnych pomieszczeń

Jak utylizować tego typu torby?
Kiedy już zdecydujemy się na torby kompostowalne, musimy upewnić się, że przeprowadzamy prawidłowy recykling.
Odbywasię to w pojemniku na odpady “tylko organiczne”, dzięki czemu worek stanie się kolejnym elementem do kompostu, czyli produktu otrzymywanego z materiałów organicznych poddawanych procesowi utleniania (kompostowania).
W przypadku, gdy nie dysponujemy tego typu pojemnikami, musimy wyrzucać worki kompostowalne do pojemników“reszta”, unikając tym samym pojemników z metalu, papieru, plastiku czy szkła.
Jak regulowane są kwestie opakowań kompostowalnych?
Istnieje standard, który zatwierdza kompostowalność różnych opakowań, ramy, które są określone przez następujące wymagania:
- Kontrola składu w celu wykluczenia elementów szkodliwych dla środowiska, np. materiałów ciężkich
- Ocena, w której sprawdza się, czy w ciągu 6 miesięcy nastąpiła degradacja do 90%
- Ustanowienie maksymalnej wielkości (mniej niż dwa metry kwadratowe)
- Określenie, czy bioodpady nadają się do kompostowania
Jeśli są Państwo przekonani do podjęcia kroku w kierunku toreb kompostowalnych, w Monouso oferujemy szeroką gamę odmian, które dostosowują się do potrzeb każdego klienta, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.