fbpx

Torby kompostowalne, czym się różnią od biodegradowalnych?

bolsa basura compostable

Torby kompostowalne są na ustach wszystkich, ale nie każdy zna cechy charakterystyczne tych toreb, czy wiedziałbyś jak je odróżnić od innych np. biodegradowalnych?

Kiedy mówimy o torbach kompostowalnych, myślimy o rozwiązaniu problemu zanieczyszczeń powodowanych przez torby plastikowe. Jest to jednak opcja ekologiczna o bardzo specyficznych cechach, czy chcesz je poznać?

Co to jest torba kompostowalna?

Torby tego typu produkowane są z odnawialnych zasobów roślinnych, co oznacza, że surowiec z tradycyjnych toreb foliowych jest przetwarzany na bioplastik.

Powoduje to wykładnicze ograniczenie procesu biodegradacji: Klasyczne torby plastikowe potrzebują około 450 lat, aby się naturalnie rozłożyć, natomiast torby kompostowalne kończą ten proces w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Znaczenie kompostowalny

Kiedy mówimy o kompostowalności, odnosimy się do sposobu, w jaki plastik ulega biodegradacji, a pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że nie wszystkie plastiki mają taki sam proces degradacji.

Produkt jest kompostowalny, jeżeli może ulegać biodegradacji w warunkach fizycznych, które zazwyczaj nie występują w środowisku naturalnym, co oznacza, że kompostowalność jest procesem ludzkim.

Realizacja tego procesu wymaga wysokiego poziomu wilgotności, wysokiej temperatury i znacznej obecności tlenu. Aby lepiej to zrozumieć na przykładzie, kompostowalne torby ulegają rozkładowi w takim samym tempie jak zawarta w nich materia organiczna.

Różnice między torbami kompostowalnymi a biodegradowalnymi

Proces degradacji torby kompostowalnej różni się od procesu degradacji torby biodegradowalnej. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do toreb kompostowalnych, torby biodegradowalne ulegają rozkładowi w przyrodzie bez udziału czynnika ludzkiego.

>  Ile mililitrów jest w kubku?

Jest to degradacja będąca wynikiem procesu biologicznego różnych organizmów, zachodząca w naturalnych warunkach środowiska. Na przykład, zwierzęta i rośliny przetwarzają te odpady w sposób autonomiczny.

Czy kompostowalność lub biodegradowalność jest synonimem bioplastiku?

Bioplastiki to tworzywa sztuczne, które w przeciwieństwie do tych wytwarzanych z ropy naftowej, pochodzą z odnawialnych źródeł biomasy, takich jak tłuszcze, warzywa czy oleje.

Istnieje szeroka gama bioplastików. Na przykład, mogą być one wytwarzane z kwasów obecnych w roślinach takich jak kukurydza lub mogą pochodzić z mikroorganizmów.

Większość bioplastików jest biodegradowalna i kompostowalna, ale te dwie cechy nie są konieczne, aby można je było uznać za bioplastiki.

Właściwości toreb nadających się do kompostowania

W wielu przypadkach jesteśmy powściągliwi wobec tego typu toreb wierząc, że przyniosą nam one gorszą funcinalidad niż plastik całego życia, ale analizując właściwości tych toreb, wiele uprzedzeń można zostawić za sobą

 • Elastyczność
 • Opór
 • Nieprzepuszczalność
 • Tolerancja na wilgoć

Oprócz tych właściwości fizycznych, korzyści społeczne wynikające z zastosowania toreb kompostowalnych są fundamentalne dla rozważenia ich zastosowania:

 • Stały się one doskonałym narzędziem na rzecz świadomości ekologicznej
 • Stanowią one idealną alternatywę dla plastikowych toreb w naszym codziennym życiu
 • Zmniejszają one globalne zanieczyszczenie środowiska oraz zanieczyszczenie konkretnych miejsc, takich jak ulice, plaże i rzeki
 • Pozwalają one na poprawę jakości zdrowotnej konkretnych pomieszczeń

Jak utylizować tego typu torby?

Kiedy już zdecydujemy się na torby kompostowalne, musimy upewnić się, że przeprowadzamy prawidłowy recykling.

Odbywasię to w pojemniku na odpady „tylko organiczne”, dzięki czemu worek stanie się kolejnym elementem do kompostu, czyli produktu otrzymywanego z materiałów organicznych poddawanych procesowi utleniania (kompostowania).

W przypadku, gdy nie dysponujemy tego typu pojemnikami, musimy wyrzucać worki kompostowalne do pojemników„reszta”, unikając tym samym pojemników z metalu, papieru, plastiku czy szkła.

>  Torby papierowe Co czyni je tak urokliwymi w 2021 roku?

Jak regulowane są kwestie opakowań kompostowalnych?

Istnieje standard, który zatwierdza kompostowalność różnych opakowań, ramy, które są określone przez następujące wymagania:

 1. Kontrola składu w celu wykluczenia elementów szkodliwych dla środowiska, np. materiałów ciężkich
 2. Ocena, w której sprawdza się, czy w ciągu 6 miesięcy nastąpiła degradacja do 90%
 3. Ustanowienie maksymalnej wielkości (mniej niż dwa metry kwadratowe)
 4. Określenie, czy bioodpady nadają się do kompostowania

Jeśli są Państwo przekonani do podjęcia kroku w kierunku toreb kompostowalnych, w Monouso oferujemy szeroką gamę odmian, które dostosowują się do potrzeb każdego klienta, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Responsible: Envalia Group, S.L.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy