fbpx

Zakażenia przenoszone przez żywność: Najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania im

Miałeś jakąś infekcję pokarmową?

Jednym z głównych źródeł chorób u ludzi są infekcje pokarmowe, czyli większość naszych chorób przedostaje się przez usta.

Są one spowodowane narażeniem lub kontaktem mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy, pasożyty i pierwotniaki z żywnością, która ma być spożywana.

Mikroorganizmy tego typu, wykorzystujące żywność jako nośnik, dostają się do naszego organizmu, rozmnażają się, przejmują kontrolę i powodują infekcje pokarmowe.

Aby dowiedzieć się więcej o pojęciu choroby przenoszonej drogą pokarmową, jej przyczynach i sposobach zapobiegania jej, przeczytaj dalej, informacje, które bez wątpienia będą przydatne.

Co to jest infekcja pokarmowa?

Pojęcie infekcji pokarmowej opiera się na chorobie, która występuje u danej osoby w wyniku spożycia żywych mikroorganizmów, które weszły w kontakt z żywnością.

Infekcje przenoszone drogą pokarmową mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. W zależności od czynnika pochodzenia, ma on szczególne cechy wyróżniające go, niektóre z nich są silniejsze od innych.

Czynnikami powodującymi infekcję pokarmową są bakterie, wirusy, pasożyty, pierwotniaki i grzyby.

Przyczyny zakażeń przenoszonych przez żywność

Istnieją różne przyczyny infekcji pokarmowych, które wywołują szkodliwe skutki, znacząco wpływające na nasze zdrowie, naruszając naturalną równowagę jego działania.

Wśród głównych przyczyn zakażeń przenoszonych przez żywność znajdują się

 • Zanieczyszczenie krzyżowe: poprzez przenoszenie szkodliwych mikroorganizmów z jednej powierzchni na drugą.
 • Żywność niepasteryzowana: spożywanie żywności, która nie została poddana procesowi pasteryzacji, jest idealnym rozwiązaniem dla rozprzestrzeniania się mikroorganizmów, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.
 • Niewłaściwe obchodzenie się z żywnością: tam, gdzie nie przestrzega się zimnych łańcuchów, czasu gotowania i środków higienicznych podczas przygotowywania żywności.

Objawy infekcji pokarmowych

Objawy zakażeń pokarmowych są bardzo zróżnicowane i związane są z mikroorganizmem, który zdołał wejść i rozmnażać się w naszej historii.

Jednak w przypadku infekcji pokarmowej objawy, które najczęściej występują w naszym organizmie to

 • Mdłości
 • Wymioty.
 • Zdenerwowany żołądek
 • Colic.

Najczęstsze infekcje pokarmowe

Następnie przeanalizujemy infekcje pokarmowe, które mogą nas dotknąć w każdej chwili i które w większości przypadków występują częściej.

Salmoneloza

Spowodowana przez bakterię Bacillus, która jest przenoszona z kału ludzkiego lub zwierzęcego na inne osoby, Salmoneloza jest chorobą, która jest wyzwalana 8-72 godziny po spożyciu skażonej żywności.

>  Jak zrobić woreczek do dekoracji w prostych krokach

Objawy spowodowane przez tę infekcję pokarmową obejmują gorączkę, nudności, dreszcze, bóle głowy, bóle brzucha i biegunkę.

Objawy tej bakteryjnej infekcji pokarmowej ustępują po 7 dniach od jej wystąpienia.

Istnieją dwa rodzaje salmonelli odpowiedzialnych za wywoływanie u ludzi infekcji pokarmowych:

 1. Salmonella typhimudium.
 2. Salmonella Enteritidis.

Escherichia coli

Infekcja pokarmowa bakteriami takimi jak Escherichia coli pojawia się zazwyczaj 2-3 dni po spożyciu skażonej żywności.

Ten rodzaj schorzenia powoduje bóle brzucha, którym towarzyszą krwawe, wodniste kałuże.

Bakteria ta jest obecna w jelitach ludzi i zwierząt, a jej głównym rezerwuarem jest bydło.

Ta infekcja pokarmowa jest zwykle przenoszona przez jedzenie niedogotowanej wołowiny.

Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus jest bakterią zdolną do oddziaływania m.in. na przewód pokarmowy w związku ze spożyciem enterotoksyny gronkowcowej.

Ta infekcja pokarmowa wywołuje objawy takie jak uczucie niepokoju, nudności, wymioty i ból brzucha.

Nie należy jednak lekceważyć tego typu infekcji pokarmowych. Może ona stać się poważna, prowadząc do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zmiany ciśnienia krwi i arytmia serca.

Listerioza

Infekcja pokarmowa bakteriami listeria monocytogenes jest przyczyną zapalenia żołądka i jelit, spowodowanego spożyciem surowej żywności, takiej jak świeży ser lub przetworzonej żywności, takiej jak kiełbasy.

Listeria monocytogenes jest odporną bakterią w niekorzystnym środowisku, którą można znaleźć w surowych warzywach, świeżych rybach, drobiu, a nawet lodach.

Może powodować objawy takie jak sztywność szyi, ból głowy, utratę równowagi, dezorientację, a nawet drgawki.

Ta infekcja pokarmowa powoduje najcięższe choroby u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Botulizm

Infekcja pokarmowa wytwarzana przez Clostridium botulinum powoduje chorobę, która poprzez działanie silnej neurotoksyny powoduje zatrucie jadem kiełbasianym.

Przypadki zatrucia jadem kiełbasianym są rzadkie, ale jeśli nie są leczone szybko i prawidłowo, mogą spowodować nieodwracalne straty.

W tym zakażeniu pokarmowym objawy takie jak podwójne widzenie, postępujący paraliż układu oddechowego, trudności w mówieniu i połykaniu są najczęstsze.

W obecności tego zakażenia pokarmowego jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u pacjentów z zatruciem jadem kiełbasianym jest niewydolność oddechowa.

Campylobakterioza

Campylobacteriosis jest zakażeniem pokarmowym spowodowanym przez Campylobacter jejuni.

Wśród objawów tej infekcji pokarmowej mamy:

 • Ból głowy.
 • Wymiotować.

Zazwyczaj staje się to widoczne po 2-5 dniach od spożycia zanieczyszczonej żywności.

To zakażenie przenoszone drogą pokarmową rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka poprzez kontakt z kałem osoby zakażonej.

Clostridium perfringes

Clostridium perfringes znajduje się w środowisku, w jelitach ludzi, zwierząt dzikich i domowych.

Infekcje wywołane przez tę bakterię powstają w wyniku źle konserwowanej żywności gotowanej, która zwiększa poziom toksyczności podczas chłodzenia i przechowywania żywności.

>  Koszty stałe restauracji: poznaj je, opanuj i zredukuj

Objawy infekcji pokarmowej zaczynają się od 8 do 12 godzin po spożyciu żywności.

W zakażeniach pokarmowych objawy takie jak wymioty, bóle brzucha i biegunka występują przez jeden lub dwa dni.

Bacillus cereus

Infekcja pokarmowa wytwarzana przez Bacillus cereuss jest spowodowana produkcją toksyn, które powodują dwa rodzaje warunków:

 • Infekcja zarodnikami produkującymi enterotoksyny.
 • Zatrucie toksynami kosmetycznymi.

To zakażenie żywności jest przenoszone na ludzi poprzez spożycie skażonej żywności z powodu nieodpowiedniej higieny w przetwórstwie i konserwacji.

Infekcja pokarmowa bakteriami Bacillus cereus wywołuje objawy takie jak wymioty i biegunka, które zazwyczaj rozpoczynają się w ciągu 5 godzin od zjedzenia skażonej żywności.

Jak zapobiegać infekcjom przenoszonym przez żywność?

Zapobieganie infekcjom przenoszonym przez żywność jest zadaniem każdego, a zmniejszenie wpływu tych szkodliwych czynników na zdrowie jest naszym wyzwaniem.

Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci zapobiegać infekcjom przenoszonym przez żywność:

 • Częste mycie naczyń i powierzchni przeznaczonych do przetwórstwa spożywczego oraz właściwe mycie rąk przed przystąpieniem do pracy z żywnością i po skorzystaniu z toalety.
 • Podczas zakupów należy oddzielać surową żywność od żywności gotowej do spożycia, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego.
 • Upewnij się, że gotujesz jedzenie w odpowiedniej temperaturze.
 • Odpowiednio schłodzić lub zamrozić łatwo psujące się produkty żywnościowe, aby je odpowiednio zakonserwować.
 • Bezpiecznie rozmrażać jedzenie przechować w chłodni lub używać microwave rozmrażać funkcję.
 • Należy unikać spożycia surowego mleka i produktów niepasteryzowanych.

Kiedy iść do lekarza?

W przypadku wystąpienia objawów infekcji pokarmowej należy udać się do służby zdrowia lub zwrócić się o pomoc medyczną, szczególnie w przypadku wystąpienia poważnych objawów, takich jak

 • Wysoka gorączka.
 • Częste wymioty.
 • Krew w kale.
 • Oznaki odwodnienia.
 • Biegunka na dłużej niż 3 dni.

Trzymaj infekcję pokarmową z dala od kuchni

Jeśli prowadzisz restaurację, kuchnię hotelową, oferujesz usługi cateringowe lub jesteś entuzjastą kuchni, nie chcesz, aby któryś z Twoich gości lub jadłodajni zachorował.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Monouso, gdzie znajdą Państwo produkty potrzebne do realizowania swojej pasji z zachowaniem wymaganego bezpieczeństwa.

W naszym dziale produktów higienicznych znajdziesz artykuły do dezynfekcji rąk i utrzymywania suchych powierzchni poprzez unikanie mokrych miejsc w kuchni, idealnych do rozmnażania się tego typu bakterii.

Możesz również odwiedzić naszą kategorię odzieży jednorazowej, w której znajdziesz rękawiczki, czapki, fartuchy, suknie jednorazowe i wszelkie inne produkty jednorazowego użytku.

Czekamy na Ciebie w naszym sklepie internetowym, gdzie z przyjemnością pomożemy Ci, oferując najlepsze porady, które pomogą Ci utrzymać bezpieczną kuchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Responsible: Envalia Group, S.L.

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy