fbpx

Jakie są wymogów prawnych dotyczących otwarcia firmy gastronomicznej?

Cuáles son los requisitos legales para abrir una empresa de catering

Podejmując decyzję o otwarciu działalności gastronomicznej – na własną rękę – zadajemy sobie wiele pytań, wśród najważniejszych jest konieczność poznania wymogów prawnych dotyczących otwarcia firmy gastronomicznej.

Jest to podstawa całego ruchu i to ona zapewni, że wszystko, co robimy, jest w porządku i zgodne ze wszystkimi zobowiązaniami prawnymi.

Aby ułatwić Ci poznanie wymogów prawnych związanych z otwarciem firmy cateringowej, przygotowaliśmy ten wpis na naszym blogu, w którym odkryjeszrównież kilka sekretów dotyczących zakładania takiej firmy.

Wymagania prawne dotyczące otwarcia firmy cateringowej

Gratulacje! Zdecydowałeś się na rozpoczęcie działalności gastronomicznej i musisz znać wymagania. Oto, co musisz wiedzieć.

Licencja gminy

Na początek musisz uzyskać licencję miejską na prowadzenie działalności klasyfikowanej, co jest jednym z najważniejszych wymogów prawnych dla firmy cateringowej.

Ten rodzaj licencji jest obowiązkowy dla firm, które prowadzą niezdrową, uciążliwą, szkodliwą lub niebezpieczną działalność.

Nawet jeśli nie czujesz się utożsamiany z tą działalnością, pamiętaj, że firma cateringowa będzie pracować z niebezpiecznymi naczyniami i będzie emitować dym, który może być uciążliwy dla wielu osób, dlatego potrzebujesz tego typu licencji.

Upoważnienie do prowadzenia działalności

Aby otworzyć drzwi swojej nowej firmy, musisz uzyskać zezwolenie Sanepidu na prowadzenie działalności.

Przetwarzanie tego dokumentu odbywa się za pośrednictwem autonomicznej rady Twojej miejscowości.

Rejestracja w rejestrze zdrowia

Kolejnym wymogiem przy zakładaniu firmy cateringowej jest rejestracja firmy w Generalnym Rejestrze Sanitarnym Żywności (RGSA).

Regionalne ministerstwo, w którym składasz wniosek o zezwolenie na prowadzenie działalności, prześle Twoje akta do Ministerstwa Zdrowia, które nada Ci numer rejestracyjny zgodnie z Twoją działalnością.

>  Żywność uszczelniająca na gorąco: odkryj jej tajemnice

Wymóg ten dotyczy wyłącznie firm, które oprócz przygotowywania i pakowania żywności, zajmują się jej dystrybucją, dostawą lub importem w celu podania do społeczności, punktów sprzedaży lub zakładów innego właściciela.

Tak więc, w zależności od zakresu świadczonych usług, wystawienie tego dokumentu może, ale nie musi być konieczne.

Certyfikat w zakresie obsługi żywności

Na czwartym miejscu wymagań do założenia działalności gastronomicznej jest certyfikat szkolenia w zakresie obsługi żywności.

Ten certyfikat jest wymagany bez wyjątku od wszystkich pracowników, którzy pracują w Twojej firmie i mają kontakt z żywnością lub mają styczność z żywnością, którą sprzedajesz, zarówno gotowaną jak i surową.

Po zatrudnieniu pracownika, będziesz miał maksymalnie jeden miesiąc na otrzymanie przez niego certyfikatu szkolenia w zakresie obsługi żywności.

Formalności dotyczące środków transportu

Środki transportu, których używasz do przewożenia żywności, również muszą mieć pozwolenie na działanie.

W zależności od wspólnoty autonomicznej, w której pracujesz, oprócz zezwolenia na przewóz żywności w każdym pojeździe firmowym, będziesz musiał uzyskać zezwolenie zdrowotne, które reguluje warunki użytkowania pojazdu.

Inne wymagania

Pamiętaj, że w Hiszpanii, każda Wspólnota Autonomiczna ma prawo wymagać lub modyfikować wymagania dotyczące zakładania firm cateringowych, z tego powodu radzimy, aby przed rozpoczęciem procesu, zasięgnąć porady w tej sprawie.

Z niezbędnym wsparciem będziesz wiedział, jakie są wymagania, których potrzebujesz i gdzie powinieneś się udać, aby przetworzyć każdy dokument.

Następnie, gdy zaczniesz sprzedawać żywność w swojej restauracji, będziesz musiał spełnić wymagania i regularne kontrole z różnych instytucji. W tym przypadku kontrole mają na celu poświadczenie, że przestrzegasz obowiązujących przepisów.

Niezbędne do otwarcia biznesu gastronomicznego

Po spełnieniu wymogów prawnych, aby otworzyć firmę cateringową, trzeba będzie również kilka innych rzeczy, aby rozpocząć działalność.

Aby ułatwić Państwu pomyślne i bezpieczne otwarcie firmy, zapraszamy do odwiedzenia Monouso, naszego sklepu internetowego specjalizującego się w produktach dla firm z branży hotelarskiej, restauracyjnej i gastronomicznej.

Zorganizowane według kategorii, aby zaoferować Ci intuicyjną i prostą nawigację, w naszym sklepie znajdziesz talerze, szklanki, sztućce, tace, słomki, serwetki, obrusy, środki czystości, uniformy, w skrócie wszystko, czego potrzebujesz, aby wspierać swój startup.

Odwiedź nasz sklep internetowy i uzyskać wszystko, czego potrzebujesz, aby otworzyć swój biznes jak wielkich nazwisk w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Responsible: Envalia Group, S.L.

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy