fbpx

Talerze ze śmieciami: następny trend w hotelarstwie?

garbage plates

Czy wiesz, czym są śmieciowy talerz? Nie znasz jeszcze tego gastronomicznego trendu? Jeśli tak jest, to nie powinieneś przegapić tego wpisu. W tych liniach dowiesz się, na czym polega tablica śmieci.

Śmieciowy talerz to amerykańska opcja gastronomiczna, która choć nie jest do końca nowa, to obecnie wzbudza sensację.

Czym są płyty śmieciowe i skąd się wzięły?

Śmieciowy talerz, znane również jako talerze śmieciowe, talerze Trash lub talerze Rochester, są ekstremalną amerykańską opcją jadalną. Choć nazwa tej oryginalnej, atrakcyjnej i prowokującej propozycji nie jest szczególnie apetyczna, to jej smak jest naprawdę soczysty.

To konkretne danie jest wynikiem nieuporządkowanego połączenia składników, wśród których wyróżniają się m.in:

 • Burger
 • Cheeseburger
 • Stek
 • Jedna lub dwie kiełbaski
 • kiełbasa włoska
 • Ryby
 • Paski kurczaka
 • Szynka smażona
 • Jaja
 • Grillowany ser
 • Pieczone lub smażone ziemniaki
 • Pieczona fasola
 • Sałatka makaronowa

Należy zauważyć, że danie śmieciowe zazwyczaj składa się z niektórych z wyżej wymienionych białek oraz ziemniaków, fasoli i sałatki makaronowej. Wybrana kombinacja zwieńczona jest popularnym sosem Rochester, który jest niczym innym jak smacznym, dość ostrym sosem mięsnym. Ponadto do tego dania często dodaje się musztardę, ketchup i cebulę, a podaje się je z chlebem i masłem.

Pochodzenie płyt śmieciowych

To szczególne amerykańskie danie powstało niemal przez przypadek. Historia tej gastronomicznej alternatywy zaczyna się prawie 50 lat temu w małej restauracji o nazwie Nick Tahou Hots.

Miejska legenda głosi, że właściciel lokalu, Nick Tahou, wymyślił to danie w noc niewielu opcji. Podobno niektórzy studenci przyszli do restauracji dość zmęczeni i głodni, a jeden z nich poprosił o danie, które połączy “wszystkie śmieci” tego miejsca. Tak właśnie ta potrawa otrzymała swoją osobliwą nazwę.

Warto zauważyć, że zanim zyskało ono nazwę, którą znamy obecnie, danie to znane było jako “hot and potatoes”. Danie to zyskało sobie sympatię jadłodajni za to, że jest gorącym, obfitym i soczystym posiłkiem w bardzo niskiej cenie.

Publicznością, która pomogła talerzowi śmieci stać się tak popularnym wyborem, byli studenci college’u w Rochester. W 1992 roku “talerz śmieci” został zastrzeżony przez restaurację Nick Tahou Host.

Jak w prosty sposób zrobić talerz na śmieci?

Aby zrobić prosty talerz śmieci w domu lub w restauracji, możesz spróbować zrobić dwa hamburgery. Następnie przygotuj frytki i obfitą sałatkę z makaronem. Można użyć makaronu lub innego krótkiego makaronu według własnego uznania. Na koniec zrób sos do mięsa, który smakuje wyśmienicie. Oryginalny przepis wzywa do sosu mięsnego, który jest dość pikantny, a nie smaczny.

Podając danie, ułóż na talerzu parę burgerów, a następnie uzupełnij frytkami i sałatką. Warto wspomnieć, że te ostatnie mogą być umieszczone po jednej stronie białka, a nawet na jego szczycie. Następnie nałożyć na wierzch sos. Można dodać musztardę, karmelizowaną cebulę i ketchup. Jako przybranie można użyć chleba posmarowanego masłem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.