fbpx

Przepisy zdrowotne dla branży hotelarsko-gastronomicznej 2020

normativa-seguridad-hosteleria-portada

Ten rok 2020 przyniósł ze sobą zwiększone ograniczenia w branży hotelarskiej. Ze względu na pojawienie się wirusa, wszystkie bary, restauracje i firmy związane z hotelarstwem muszą potroić swoje wysiłki na rzecz zachowania higieny.

Biorąc to pod uwagę, inspekcje są coraz bardziej wymagające i z zaskoczenia muszą być dobrze przygotowane na nieoczekiwane wizyty w Państwa lokalu.

Jeśli wiesz, jakie są przepisy zdrowotne dla branży hotelarskiej i gastronomicznej, dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić na swoją korzyść. W ten sposób unikniesz grzywien i kar oraz zachowasz najlepsze warunki zdrowotne dla swojej żywności. Z tego powodu, na Monouso wskazujemy podstawowe wytyczne dla Twojej firmy, aby przestrzegać wszystkich przepisów.

Przepisy dotyczące profilaktyki zdrowotnej dla branży hotelarskiej i gastronomicznej

Bez wątpienia karczma jest idealnym miejscem do leczenia chorób zakaźnych. W związku z tym, restauracje powinny być pierwszymi, które oczyszczają swoje obiekty.

Jeśli chcesz, aby Twoja restauracja lub firma pozostały nieskazitelne i wolne od mutacji, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Porządek i czystość. W tej sytuacji dobra klasyfikacja elementów hotelowych i gastronomicznych oraz czystość są priorytetem dla przepisów zdrowotnych.
  • Wentylacja. Każda kuchnia musi posiadać kominek i system wentylacyjny w doskonałym stanie. Ponadto, wentylatory i zraszacze powietrza powinny być okresowo czyszczone, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów i rozprzestrzenianiu się bakterii.
  • Obsługa żywności. Każda osoba zaangażowana w obsługę gastronomiczną restauracji musi być odpowiednio poinstruowana w zakresie obsługi gastronomicznej. Podobnie, każda osoba musi wykazać się taką wiedzą i wykonać ją do listu w kuchni.
  • Czyszczenie sprzętu. Sprzęt gastronomiczny musi przez cały czas pozostawać nieskazitelny. W przeciwnym razie przechowywano by w nich niezliczone ilości bakterii, które zagrażałyby zdrowiu jadłodajni i pracowników.
  • Wygaśnięcie jedzenia. Lodówki i magazyny powinny być stale kontrolowane w celu natychmiastowego wyrzucenia przeterminowanej żywności. W ten sposób można zapobiec uszkodzeniu innych produktów spożywczych przez rozprzestrzenianie się grzybów i mikroorganizmów.
  • Pakowanie. Wraz z rozwojem usług na wynos, inspektorzy koncentrują się bardziej na opakowaniach i naczyniach jednorazowego użytku. Dlatego też, aby uniknąć niedogodności, wszystkie Państwa wyroby z tworzyw sztucznych powinny być opatrzone etykietą zatwierdzającą.

normativa-seguridad-hosteleria-cuerpo

Inne kwestie do rozważenia

Teraz, gdy wiesz, jak utrzymać restaurację w najlepszym stanie sanitarnym, powinieneś się upewnić, że postępujesz zgodnie z tymi wytycznymi:

  • Odpowiednie ubranie i materiały. Każda osoba mieszkająca w restauracji powinna mieć jednorazowe maski i rękawice. Narzędzia te ograniczają bezpośredni kontakt z żywnością, blokując dostęp do ewentualnych chorób.
  • Mała aglomeracja. Żaden lokal nie powinien pozwalać na wjazd lub pobyt dużych grup. Podobnie, i pomimo nowej normalności, powinni oni unikać organizowania wydarzeń i uroczystości.
  • Zaznaczony dystans. Stoły muszą być znacznie oddzielone. Należy również zaznaczyć odległość między nimi, aby uniknąć nierozsądnego podejścia.
  • Standardy. Twoja firma musi mieć jasne i widoczne zasady higieny zarówno dla pracowników, jak i klientów. Najlepiej, aby znajdował się on w pobliżu wejścia lub miejsca płatności, tak aby każdy mógł go przeczytać.

Przestrzegaj tych przepisów, a Twoja restauracja pozostanie wolna od ograniczeń – gwarantujemy to!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.