fbpx

Co to jest końcówka cyfrowa? Odkryj jego wartość w 2023 r.

propina digital

W czasie pandemii jednym z zaleceń było nadanie większego impulsu płatnościom kartowym. Minusem tego działania jest to, że tradycyjne napiwki zostały znacznie ograniczone.

Kraje takie jak Stany Zjednoczone utrzymują obecnie obowiązek dawania napiwku po skorzystaniu z jakiegokolwiek rodzaju usługi w biznesie dedykowanym branży hotelarskiej.

Wraz z wprowadzeniem płatności kartą byliśmy świadkami narodzin nowej koncepcji, znanej jako digital tipping. Choć nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji, należy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach zyska szerszą akceptację.

Co to jest digital tipping?

Cyfrowy napiwek polega na finansowym podziękowaniu od użytkownika za skonsumowanie określonej usługi z danego sektora restauracyjnego, ale w przeciwieństwie do tradycyjnego napiwku, odbywa się za pomocą wirtualnego portfela lub karty.

Aby promować korzystanie z tej inicjatywy, zaczęto stosować różne aplikacje, takie jak Tipper.

Tipper to narzędzie zaprojektowane w celu ułatwienia tranzycji cyfrowych pieniędzy pomiędzy konsumentami i przedsiębiorstwami. Jest bardzo przydatny dla firm z branży hotelarskiej. Aby z niego skorzystać, należy wykonać kilka prostych kroków:

  • Przedsiębiorca musi pobrać aplikację i założyć konto.
  • Po wypełnieniu niezbędnych danych zostanie wygenerowany kod QR.
  • Taki kod QR można wykorzystać jako zdjęcie, wysłać pocztą elektroniczną, umieścić w wizytówkach lub wydrukować i umieścić w łatwo widocznym miejscu w placówce.
  • Konsumenci będą mogli zeskanować kod QR i zostawić napiwek w formie cyfrowej, wraz z wiadomością, jeśli zechcą.
  • Przedsiębiorca otrzyma w aplikacji powiadomienie potwierdzające otrzymanie wpisu konsumenta.

Jakie są jego zalety i cechy charakterystyczne?

Dla sektora hotelarskiego wykorzystanie tej koncepcji jest wielką zaletą, kładąc kres problemowi posiadania przez klienta tylko wystarczającej ilości pieniędzy lub braku gotówki w ogóle.

Choć ta inicjatywa ma większe szanse na przyniesienie dodatkowej gotówki, to możemy również zastosować narzędzia, które zachęcą do jej wykorzystania, np:

  • Włączenie forum, na którym można dyskutować wśród klientów na różne tematy związane z naszą działalnością. Na przykład: przedyskutować, jakie dania chcieliby zobaczyć w menu.
  • Zadbaj o wykorzystanie sieci społecznościowych, tworząc kampanie reklamowe, aby wygenerować więcej klientów. Na przykład: promować różne wydarzenia, które mamy w branży.
  • Monitoruj i zarządzaj różnymi komentarzami, które pojawiają się na temat firmy na różnych platformach recenzenckich.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.