fbpx

Kieliszki wody i wina: różnice, podobieństwa i protokół

Chcesz wyposażyć swój dom lub biuro w różne rodzaje kieliszków, ale nie wiesz, które wybrać? Nie znasz prawidłowego użycia protokołu do kieliszków do wody i wina? W tym artykule pokażemy Ci jak wybrać odpowiedni kieliszek na każdą okazję.

Dodatkowo pokażemy Ci odpowiednią etykietę, w zależności od napoju, który masz zamiar podać. Zostań z nami do końca artykułu, aby poznać każdy szczegół tego ciekawego tematu i dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni kieliszek do wody lub do wina.

Czym charakteryzują się kieliszki do wody?

Każda szklanka jest przeznaczona do serwowania konkretnego napoju. Choć często te same szklanki wykorzystywane są do różnych celów, nie jest to optymalne rozwiązanie.

Szklanki dowody są zazwyczaj nieco większe niż szklanki do innych napojów. Mają one zazwyczaj kształt kulisty i kopulasty. Warto zauważyć, że w większości przypadków szklanki do wody zastępuje się tumblrami, ponieważ ich użycie jest przyjęte zgodnie z protokołem. Ponadto, jeśli gość będzie pełnił funkcję mówcy podczas uroczystości, zazwyczaj używa się kieliszka, aby ułatwić jego obsługę.

Czym są kieliszki do wina?

Poznaliście już specyfikę kieliszków do wody w ogóle. Teraz czas przyjrzeć się temu, jak wyglądają kieliszki do wina używane w różnych kontekstach.

Dokładny kształt i inne cechy kieliszków do wina będą zależały od rodzaju wina. Dzielą się one na kieliszki do wina czerwonego i kieliszki do wina białego.

 • Kieliszki do czerwonego wina: Różnią się od kieliszków do wody, bo choć są mniejszych rozmiarów, to mają szersze dno. Tak samo kieliszki te mają szersze usta niż tradycyjne kieliszki do wody.
 • Kieliszki dobiałego wina: Białe wino to napój, który charakteryzuje się tym, że jest lżejszy od wina czerwonego. Ponadto musi być pite na zimno, dlatego kieliszki do tego napoju są mniejsze. Ich kształt jest podobny do kieliszków do czerwonego wina, ale o mniejszych proporcjach.

Różnice między kieliszkami do wody i wina

Nie tylko kształt i wielkość mogą określać różnice między kieliszkami do wody i wina. Inne szczegóły mogą zaznaczyć dystans między tymi dwoma naczyniami, które są tak powszechne w naszych domach i w restauracjach. Zobaczmy, o co w nich chodzi:

 • Pojemność: Kieliszki do wody mają większą pojemność niż kieliszki do wina. Te ostatnie, wręcz przeciwnie, przeznaczone są do przenoszenia małych porcji.
 • Czas serwowania: Kieliszki do wina podaje się dopiero po spożyciu posiłków lub po formalnym rozpoczęciu imprezy. Natomiast kieliszki do wody mogą być podawane jeszcze przed rozpoczęciem kolacji lub uroczystości.
 • Styl serwowania: Kieliszki do wody pozwalają na większą elastyczność w serwowaniu. Można je napełniać do ¾ ich pojemności. Natomiast kieliszki do wina rzadko przekraczają 1/3 swojej pojemności.
 • Właściwe użytkowanie: Kieliszki do wina są używane tylko raz i należy je wymienić. Z drugiej strony, kieliszki do wody mogą być używane tyle razy, ile gość wymaga nawodnienia.
 • Zastępstwo: Kieliszki do wody możesz zastąpić kieliszkami kryształowymi. Z kolei kieliszki do czerwonego wina i białego wina nie mają zamiennika.

Podobieństwa między kieliszkami do wody i wina

Jeśli chodzi o klasyfikację kieliszków do wody i kieliszków do wina, to nie wszystko się różni. Wyróżnia się pewne podobieństwa, a te mogą nas nawet zmylić. Czas przyjrzeć się im, by dogłębnie poznać temat:

 • Materiały: Szkło jest najczęściej spotykanym materiałem, jeśli chodzi o protokół szklany. Zarówno kieliszki do wina, jak i szklanki przeznaczone do spożywania wody, wykonane są ze szkła.
 • Okazje: Na przyjęciach, ceremoniach, przemówieniach, ślubach i wszelkiego rodzaju okazjach protokolarnych mogą być obecne zarówno kieliszki do wody, jak i do wina.
 • Prezentacja: Rzadko kiedy w jednym zestawie kieliszków miesza się różne ornamenty lub prezentacje. Dlatego do kieliszków do wody i wina zawsze wybierany jest ten sam producent.
 • Pielęgnacja: Kieliszki do wina i kieliszki do wody wymagają takiej samej konserwacji i pielęgnacji, aby przedłużyć ich żywotność.

Protokół dla kieliszków

W zależności od tego, czy są to kieliszki do wody czy kieliszki do wina, przestrzega się różnych protokołów podczas serwowania, a także w ilości i lokalizacji kieliszka na stole. Poniżej będzie można rozróżnić, jakiego protokołu należy przestrzegać w każdym przypadku.

Protokół dla kieliszków do wody

Nadszedł czas, aby przedstawić Ci sugerowane użycie szklanek do wody. W ten sposób możesz zaserwować swoim gościom formalność i styl, na jaki zasługują:

 • Czas serwowania: Powinien być podany przed rozpoczęciem posiłku lub na początku spotkania.
 • Ilość: Może być wypełniona do ¾ pojemności. Wszystko będzie zależało od wielkości kieliszka.
 • Położenie: Jest to pierwszy kieliszek w rzędzie kieliszków.
 • Okazja: Na wszelkiego rodzaju okazje i posiłki.

Protokół dla kieliszków do wina

Kieliszki do wina mają również swój własny protokół podczas ich podawania, w zależności od okazji. Przedstawimy, jak powinno wyglądać podawanie tych kieliszków.

 • Kiedy podawać: Kieliszek do wina podaje się obok jedzenia, aby rozpocząć bankiet.
 • Ilość: Nie powinno się ich przepełniać. Za odpowiednią uważa się 1/3 jego pojemności.
 • Lokalizacja: Powinien znajdować się po prawej stronie, po kieliszku do wody, jeśli jest to czerwone wino, a następnie po kieliszku do białego wina.
 • Akompaniament: Do łagodnych potraw, takich jak ryby lub każdy rodzaj białego mięsa.

To tyle jeśli chodzi o nasz przewodnik po zastosowaniu i porównaniu kieliszków do wody i wina. Nie odchodź bez sprawdzenia, jak czyścić i suszyć kieliszki, aby nie straciły swojego blasku lub jak stworzyć spersonalizowane kieliszki na specjalną uroczystość.

Jakie są różnice między kieliszkami do wody i wina?

Możemy wyróżnić 5 głównych różnic:
– Pojemność: kieliszki do wody mają większą pojemność niż kieliszki do wina.
– Kiedy je podawać: podaje się je w momencie rozpoczęcia samego aktu.
– Styl podawania: kieliszki do wody mogą być bardziej wypełnione.
– Prawidłowe użycie: kieliszki do wina powinny być użyte raz i wymienione.
– Substytut: kieliszki do wody mają substytut (kieliszki kryształowe). Kieliszki do wina nie.

Jaka jest różnica między kieliszkami do wina czerwonego i białego?

Kieliszki do wina czerwonego i kieliszki do wina białego są bardzo podobne, jednak te drugie mają mniejszy rozmiar.

Różnice w etykiecie między kieliszkami do wina i wody.

Protokół dotyczący szklanki wody jest bardziej spokojny. Zmienia się moment podania, ilość, miejsce i okazja.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.