fbpx

Kieliszki wody i wina. Różnice, podobieństwa i protokół

Chcesz wyposażyć swój dom lub biuro w różnego rodzaju kieliszki, ale nie wiesz, który z nich wybrać? Nie wiesz, jak prawidłowo stosować protokół do kieliszków do wina i wody? W tym artykule pokażemy Państwu, jak dobrać odpowiednie szkło na każdą okazję.

Dodatkowo pokażemy Ci odpowiedni protokół, w zależności od napoju, który zamierzasz podać. Zostań z nami do końca artykułu, aby poznać każdy szczegół tego interesującego tematu.

Zaczynamy!

Historia kielichów

Od niepamiętnych czasów ludzie tworzyli naczynia, które znacznie ułatwiały pewne codzienne czynności. Starożytne cywilizacje były w stanie opracować pojemniki do konsumpcji wody i różnych płynów.

W starożytnym Egipcie ludzie oglądali już specjalistyczne pojemniki do konsumpcji niektórych napojów alkoholowych. Te pierwsze szklanki były wyspecjalizowane w zależności od okazji, napoju i grupy ludzi.

Jako największy przepych w starożytnych cesarstwach i kulturach przodków, złote puchary były znakiem bogactwa i władzy. Wyższe klasy społeczne, a gości władców bawiły się pucharami z cennych materiałów.

Z biegiem czasu, kryształowe okulary stały się bardzo powszechne, stając się częścią codziennego życia. W średniowieczu, a także w okresie renesansu, bardzo często używano wody i kieliszków do wina podczas uroczystości, czy też obiadów.

Dla rodzin z klasy średniej i wyższej korzystanie z kubków było częste i zgodne z zasadami protokołu. Dlatego w dzisiejszych czasach ważnym uroczystościom, czy też formalnym zaproszeniom, towarzyszą napoje.

Co to są szklanki na wodę?

Każda filiżanka jest przeznaczona do podawania konkretnego napoju. Chociaż wiele razy te same kubki są używane do różnych celów, używanie konkretnych kubków jest dobrym nawykiem.

Szklanki na wodę są zazwyczaj nieco większe niż szklanki do innych napojów. Różnią się one od kieliszków do szampana tym, że te ostatnie są wydłużone. W przeciwieństwie do tego, szklanki wodne mają tendencję do kulistych i wypukłości.

Szklanki na wodę nie zawsze są serwowane na imprezach protokolarnych. Wielokrotnie akceptowane jest używanie szklanek z wodą, aby goście byli zadowoleni.

>  Poliwęglanowe kubki: sprzymierzeńcy plażowej gościnności

Jeśli gość będzie przemawiał podczas ceremonii, zwykle umieszcza się kieliszek, aby ułatwić obsługę.

Co to za kieliszki do wina?

Widziałeś szczególne cechy szklanek wodnych w ogóle. Nadszedł czas, aby obserwować, jak kieliszki do wina są używane w różnych kontekstach.

Dokładny kształt i inne cechy kieliszków do wina będą zależały od rodzaju wina. Są one klasyfikowane jako kieliszki do czerwonego wina i kieliszki do białego wina.

 • Kieliszki do czerwonego wina: Różnią się one od kieliszków do wody tym, że choć są mniejsze, mają szerszą podstawę. W ten sam sposób szklanki te mają nieco szersze usta niż tradycyjne szklanki wodne.
 • Kieliszki do białego wina: Białe wino jest napojem, który charakteryzuje się tym, że jest lżejszy niż czerwone wino. Ponadto należy pić go na zimno, więc szklanki do tego napoju są mniejsze. Jego kształt jest podobny do kieliszków do czerwonego wina, ale o mniejszych proporcjach.

Różnice między wodą a kieliszkami do wina

Nie tylko kształt i rozmiar mogą określać różnice między kieliszkami do wody i wina. Inne szczegóły mogą wyznaczyć odległość między tymi dwoma narzędziami tak powszechnymi w naszym domu i w restauracji. Zobaczmy, o co w tym wszystkim chodzi:

 • Pojemność: Szklanki do wody mają większą pojemność niż szklanki do wina. Te ostatnie, przeciwnie, są przeznaczone do przenoszenia małych porcji.
 • Czas im służyć: Kieliszki do wina są podawane dopiero po spożyciu posiłku, lub gdy rozpoczyna się formalny posiłek. Jednak szklanki z wodą można podawać jeszcze przed rozpoczęciem kolacji lub uroczystości.
 • Styl serwowania: Szklanki na wodę pozwalają na większą elastyczność podczas serwowania. Można je wypełnić do ¾ pojemności. Natomiast kieliszki do wina rzadko przekraczają 1/3 ich pojemności.
 • Prawidłowe użycie: Kieliszki do wina są używane tylko raz i muszą być wymienione. Z drugiej strony, szklanki wodne mogą być używane tyle razy, ile gość potrzebuje do nawodnienia.
 • Zastępca: Szklanki na wodę można zastąpić szklankami kryształowymi. Jednakże, czerwone i białe kieliszki do wina nie mają zastępstwa.
>  Fast food: rosnący trend gastronomiczny

Podobieństwa między kieliszkami do wody i wina

Nie wszystko jest inne, jeśli chodzi o klasyfikowanie kieliszków do wody i wina. Wyróżniają się pewne podobieństwa, a te mogą nas nawet zmylić. Nadszedł czas, by się im przyjrzeć, by dogłębnie poznać temat:

 • Materiały: Kryształ jest najczęstszym materiałem, jeśli chodzi o protokół dotyczący kieliszka do wina. Zarówno kieliszki do wina, jak i kieliszki do wody są wykonane z kryształu.
 • Okazyjnie: Na przyjęciach, ceremoniach, przemówieniach, weselach i wszelkiego rodzaju uroczystościach protokolarnych mogą być obecne kieliszki do wody i wina.
 • Prezentacja: Rzadko kiedy różne dekoracje lub prezentacje są mieszane w jednym zestawie okularów. Dlatego do kieliszków do wody i wina zawsze wybierany jest ten sam producent.
 • Pielęgnacja: Szklanki do wina i szklanki do wody wymagają takiej samej konserwacji i pielęgnacji, aby przedłużyć ich żywotność.

Protokół dotyczący szklanek do wody

Nadszedł czas, aby pokazać ci proponowane zastosowanie okularów wodnych. W ten sposób możesz obsłużyć swoich gości z formalnością i stylem, na jaki zasługują:

 • Czas na serwowanie: Powinien być podawany przed rozpoczęciem jedzenia, lub na początku spotkania.
 • Ilość: Może być wypełniony do ¾ części swojej pojemności. To wszystko zależy od wielkości szkła.
 • Lokalizacja: To pierwszy drink w kolejce po drinka.
 • Okazja: Na wszelkiego rodzaju okazje i posiłki.

Protokół dotyczący kieliszków do wina

https://www.youtube.com/watch?v=BHyHAtTKrJg

Kieliszki do wina mają również swój własny protokół, kiedy są serwowane, i w zależności od okazji. Pokażemy ci, jak podawać te okulary.

 • Czas na serwowanie: Są one podawane obok posiłków na rozpoczęcie bankietu.
 • Ilość: Nie powinny być przepełnione. Uważa się, że jest to odpowiednia 1/3 jego zdolności produkcyjnych.
 • Lokalizacja: Powinna być umieszczona po prawej stronie, za kieliszkiem wodnym, jeśli jest to wino typu tito, a za nim kieliszek białego wina.
 • Towarzyszenie: W przypadku żywności miękkiej, takiej jak ryby lub wszelkiego rodzaju mięso białe.

Do tej pory nasz przewodnik użytkowania i porównania kieliszków wodnych i wina. Nie wyjeżdżaj bez obejrzenia naszych kieliszków do wody i wina, które są dla Ciebie dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Responsible: Envalia Group, S.L.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy