fbpx

Jak zrobić zakwas: postępuj według tych prostych kroków!

Cómo hacer masa madre: ¡sigue estos sencillos pasos!

Przygotowanie zakwasu jest procesem, który wymaga około pięciu dni, ale zapewnia najlepszą jakość w każdym przepisie piekarskim lub ciastkarskim.

Ciasto zakwaszone generuje w ciągu kilku dni własną fermentację i nadaje inną konsystencję i smak ciastu z dodatkiem drożdży Uczy się niezbędnych kroków, aby przygotować zakwas, korzyści, jakie daje on twoim przepisom i niektóre klucze, aby go zrobić.

Co to jest zakwas?

¿Qué es la masa madre?

Ciasto zakwaszone jest używane do wyrobu wyrobów piekarniczych i ciast, ale ma inny proces opracowania niż tradycyjne ciasto.

Ten rodzaj ciasta uzyskuje się przez zmieszanie 100 gramów wody ze 100 gramami mąki, aż do uzyskania pasty, następnie pozostawia się je do spoczynku i procedurę powtarza się w tym samym naczyniu, w którym leżało.

Celem zakwasu jest wygenerowanie drożdży we własnym zakresie, bez użycia środków chemicznych Ponadto stosowanie zakwasu pozwala na uzyskanie wyższej jakości w pieczeniu przepisów i na uzyskanie lepszego smaku.

Kroki do robienia zakwasu

Pasos para hacer masa madre

Do przygotowania zakwasu potrzebne są tylko cztery składniki: mąka pszenna, woda, łyżeczka cukru i pojemnik z hermetycznym zamknięciem.

Ciasto zakwaszone jest łatwe w przygotowaniu i konserwacji, więc nie będzie stanowiło problemu w produkcji wyrobów piekarniczych czy ciastek.

Przygotowanie zakwasu do użycia zajmie około pięciu dni, ale trzeba będzie zainwestować kilka minut w ciągu każdego dnia, aby sprawdzić, czy proces rozwija się prawidłowo.

Zawsze pamiętaj, aby robić to w tym samym czasie, aby odpoczywać całkowicie 24 godziny na dobę.

Dzień 1

Dzień pierwszy przeznaczony jest na zmieszanie mąki pszennej z wodą w wysokim, hermetycznym pojemniku. Powinna to być woda mineralna i o temperaturze pokojowej.

Należy dodać taką samą ilość wody jak mąka. Więc jeśli chcesz dodać 200 gramów mąki, musisz dodać 200 gramów wody.

Po umieszczeniu dwóch składników wewnątrz pojemnika, czas rozpocząć mieszanie, aż do momentu, gdy nie będą one miały grudek. Zamknąć pojemnik i pozostawić go na 24 godziny w temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza.

Dzień 2

Drugiego dnia należy dodać taką samą ilość mąki pszennej i wody, jaką włożyliśmy do pojemnika pierwszego dnia.

Dodatkowo należy dodać łyżkę cukru i mieszać aż do uzyskania jednorodnej mieszanki. Niech spoczywa przy zamkniętym pojemniku pod tymi samymi wskazówkami dnia 1.

Dzień 3

Do trzeciego dnia przygotowania ciasta zakwaszonego, zauważycie różnice w wyglądzie ciasta, które wcześniej przygotowaliście Do tego pojemnika z zarezerwowanym ciastem, dodaj ilość wody i mąki, którą zużyłeś na początku całego procesu.

Mieszać ostrożnie do momentu wymieszania i odstawienia wszystkich składników

Należy pamiętać, że musi on być przechowywany w miejscu o temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza. Upewnij się, że odpoczywa do następnego dnia.

Dzień 4

Czwartego dnia zauważysz większe różnice fizyczne, w porównaniu z mieszanką, którą przygotowałeś pierwszego dnia.

Kiedy otworzysz pojemnik, zauważysz, że zakwas będzie miał brązową ciecz, która oddziela się od mieszanki, jest to woda z cukrami, które wydzielają się w procesie fermentacji. Weź łyżeczkę i wyjmij ją bardzo ostrożnie.

Do ciasta, które znajduje się w pojemniku, należy dodać taką samą ilość mąki, jaką zużyto pierwszego dnia. Wymieszaj go tak, aby się zintegrował i pozwól mu odpocząć do następnej rewizji.

Dzień 5

Kiedy nadejdzie piąty dzień oznacza to, że ciasto jest gotowe do użycia. Po odsłonięciu pojemnika zakwas będzie wyglądał kremowo, śmierdział kwaśnym zapachem i miał kilka bąbelków na wierzchu.

Ty tylko potrzebujesz dodawać mąkę ten zakwas, aby dać mu większą konsystencję i przygotowywać przepisy ty chcesz.

Najlepszy sposób na zachowanie zakwasu

Mejor forma de conservar la masa madre

Ciasto zakwaszone może być konserwowane różnymi metodami. Bez względu na to, w czym zdecydujesz się go przechowywać, jego właściwości przygotowawcze nie ulegną zmianie.

Jeśli masz zamiar używać zakwasu w odstępie kilku dni, przechowuj go w lodówce w pojemniku z pokrywką

Drożdże należy wyjąć na dzień przed użyciem, tak aby miały temperaturę pomieszczenia i działały prawidłowo podczas przygotowywania produktów.

W przypadku, gdy zakwas jest używany do codziennego gotowania, pozostawić go w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej.

Wreszcie, jeśli nie zamierzacie używać zakwasu w ciągu tygodnia, konieczne jest powtarzanie kroków jego przygotowania w ciągu każdego dnia, w którym nie jest on używany.

W ten sposób ciasto pozostanie dłużej świeże, a powstałe drożdże będą aktywne

Klucze do sukcesu w wyrabianiu ciasta

Claves para triunfar haciendo masa

Robić perfect sourdough który korzyści ty oczekujesz dla twój przepisów, bierze uwagę te kluczowi porady udać się w procesie.

Należy unikać używania wody z kranu, ponieważ jest ona chlorowana i może mieć wpływ na proces fermentacji. Więc najlepiej jest używać wody mineralnej.

Do przygotowania ciasta zakwaszonego można użyć preferowanej mąki, niezależnie od tego, czy jest to mąka szlachetna czy pełnoziarnista Jedyna różnica polega na tym, że wykorzystanie mąki razowej tworzy drożdże w krótszym czasie i w większej ilości, podczas gdy mąka pszenna rafinowana zazwyczaj trwa kilka dni dłużej.

Temperatura, jakiej musi być poddany zakwas nigdy nie może się zmieniać, musi być zawsze taka sama. Jeśli temperatura w pomieszczeniu zmienia się, należy użyć ciepłej ściereczki kuchennej.

W przypadku przygotowywania zakwasu w okresie zimowym, należy umieścić go w pobliżu grzejnika, aby utrzymać go w wymaganej temperaturze 24°. Na lato, przechowuj pojemnik z zakwasem tylko w chłodnym miejscu.

Innym ważnym aspektem jest to, że nie należy się martwić, gdy ciasto zakwaszone ma brązowy płyn na wierzchu. To jest woda z nadmiarem cukru w mące.

Pojawienie się drożdży w mące spowoduje kwaśny zapach, który będzie nieco nieprzyjemny, ale nie oznacza to, że Twój zakwas został uszkodzony.

Na koniec, pamiętaj, aby chronić zakwas, przykrywając pojemnik, w którym się znajduje, pokrywą lub szmatką kuchenną.

Niektóre chleby, które są robione według przepisu na zakwas

Algunos panes que se hacen con la receta de masa madre

Ciasto zakwaszone jest uniwersalne i służy do przygotowania każdego produktu związanego z pieczeniem i ciastami.

Jednym z chlebów, który świetnie smakuje po przygotowaniu z zakwasem, jest galicyjski chleb moña. Po upieczeniu w piecu ma wilgotny, gąbczasty i pyszny miękisz.

Doskonale sprawdza się również przy pieczeniu chleba kanapkowego. Smak zakwasu doskonale komponuje się z każdym towarzyszem.

I jeszcze jedno, ostatnie przygotowanie, które można wypiekać, to paluszki chlebowe, do zrobienia najsmaczniejszych przekąsek, jak słynny chleb czosnkowy.

Ciasto duszne czy drożdże, co jest lepsze?

Masa madre o levadura ¿Qué es mejor?

Porównując drożdże z zakwasem ważne jest, aby poznać ich różnice, tylko wtedy można zrozumieć, który z nich jest najlepszym wyborem.

Drożdże są produktem naturalnym, ale ten, który kupujesz dla swoich receptur, jest produkowany w Twojej firmie.

Istnieją trzy rodzaje drożdży (suche, błyskawiczne i świeże) i wszystkie one mają ten sam cel: wytworzyć reakcję z cukrem zawartym w cieście i sprawić, by rosło ono objętościowo, uwalniając gazy z procesu.

Ciasto zakwaszone jest natomiast mieszanką mąki pszennej i wody, która w ciągu kilku dni generuje własne drożdże.

Wymieszanie wody z mąką aktywuje zawarte w niej drożdże i bakterie. Kiedy są już aktywne, drożdże i bakterie wytwarzają dwutlenek węgla, który pozwala na wzrost ciasta.

W przeciwieństwie do stosowania drożdży, zakwas potrzebuje więcej czasu na fermentację. Poprawia jednak smak chleba i ma wysoki poziom antyoksydantów, kwasu foliowego i innych składników odżywczych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.