fbpx

15 wskazówek dotyczących oszczędzania energii w restauracji

Jeśli sporządzisz listę zalet oszczędzania energii w restauracji, na szczycie listy z pewnością umieścisz redukcję kosztów, optymalizację zużycia urządzeń elektrycznych i oczywiście dbałość o środowisko. Powody, dla których warto ograniczyć zużycie energii elektrycznej są oczywiste, ale najważniejsze jest to, jak to zrobić. Jak oszczędzać energię w restauracji?

Na całym świecie jest już wielu kierowników kuchni, którzy rozpoczęli pracę nad obniżeniem kosztów energii elektrycznej, świadomi ogromnych korzyści, jakie może to przynieść zarówno na poziomie indywidualnym, jak i globalnym. I udało im się obniżyć miesięczne koszty baru, podejmując jedynie drobne działania mające na celu oszczędzanie energii.

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w hotelach i restauracjach wymaga silnej woli, ale zaoszczędzenie kilku euro z miesięcznego rachunku jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Aby dowiedzieć się, jak oszczędzać energię elektryczną w restauracji, oto 15 wskazówek , które można zastosować już dziś, aby obniżyć następny rachunek!

Gdzie zużywasz najwięcej energii elektrycznej w swojej restauracji?

Restauracje i bary zużywają 6% całkowitej energii w sektorze usług, który oprócz gastronomii obejmuje handel, turystykę, rekreację, zdrowie i transport. Ale gdzie zużywana jest cała ta energia w Twojej restauracji? Gdzie bary i restauracje zużywają najwięcej energii elektrycznej?

Zgadłeś, najważniejszym miejscem, w którym koncentrują się wydatki, jest kuchnia, dokładnie między sumą urządzeń w obszarze produkcyjnym a chłodniami. W większości lokali (zależy to w dużej mierze od rodzaju prowadzonej działalności) 60% rachunków za energię elektryczną odpowiada temu obszarowi, podczas gdy 30% przypada na klimatyzację, a reszta na oświetlenie i inne.

Chociaż restauracje, kawiarnie i hotele odnotowują najwyższą średnią efektywność energetyczną w krajowym badaniu “9th Index of Energy Efficiency in SMEs”, przeprowadzonym przez Fundację Gas Natural Fenosa, są one również sektorem, w którym potencjalne oszczędności wynoszą ponad 20%. Innymi słowy, istnieje możliwość przeprowadzenia działań mających na celu oszczędzanie energii w restauracji na wszystkich frontach: ograniczenie strat energii, lepsze wykorzystanie naturalnych elementów i wprowadzenie kilku (lub wielu) zmian.

Korzyści z oszczędzania energii w restauracji

Twoja restauracja rośnie w siłę, ale jeśli zdecydujesz się podjąć działania w celu obniżenia kosztów energii (w perspektywie krótko- i długoterminowej), osiągniesz jeszcze lepsze wyniki. Istnieją trzy główne korzyści z oszczędzania energii w restauracji: oszczędność na rachunkach za energię, ochrona środowiska i (między)narodowe uznanie.

Co więcej, oszczędności te mogą być kluczem do zrównoważenia rachunków za remont, o którym marzysz, rozszerzenie dostaw lub zatrudnienie większej liczby pracowników.

Oszczędności na rachunku

Wszystkie ulepszenia zastosowane w celu oszczędzania energii elektrycznej zostaną bezpośrednio odzwierciedlone w miesięcznym zużyciu, a tym samym w rachunku: zaczniesz płacić mniej energii elektrycznej każdego miesiąca bez ograniczania usług lub komfortu w pomieszczeniu.

Dbałość o środowisko

Oszczędzanie energii w restauracji pomaga środowisku. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zmniejsza zużycie zasobów naturalnych, a tym samym poprawia nasze relacje z naturą. Zmniejszenie szkód wyrządzanych środowisku naturalnemu oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych i mniej problemów zdrowotnych.

Uznanie w branży

Wielu restauratorów, takich jak Ty, bardzo poważnie podchodzi do ograniczenia śladu węglowego swojej restauracji do minimum. Do tego stopnia, że przyznawane są już nagrody dla najbardziej efektywnych restauracji. Może to być dobry sposób na przyciągnięcie uwagi nowych klientów, którzy docenią wysiłek i odpowiedzialność Twojego lokalu. W Monouso stworzyliśmy podobną inicjatywę z naszymi ekologicznymi naklejkami premium, aby klienci, którzy używają zrównoważonych opakowań z naszego sklepu, mogli je wyświetlać w swoich lokalach i informować swoich klientów o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska.

15 pomysłów na oszczędzanie energii w restauracji

Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy, gdzie wydajesz najwięcej energii i jakie korzyści możesz uzyskać dzięki zmniejszeniu zużycia energii, mamy kilka wskazówek, jak oszczędzać energię w restauracjach, abyś zauważył zmianę na następnym rachunku.

#1 Przemysłowy sprzęt kuchenny z etykietą energetyczną

Chłodnie (włączone 24 godziny na dobę), a także piekarniki, zmywarki i inne elementy w obszarze produkcyjnym kuchni, im lepsze mają etykiety energet yczne, tym mniej będą zużywać. Nie jest to kwestia odnowienia wszystkich urządzeń na raz, ale jest to kwestia wzięcia tego pod uwagę, gdy trzeba je wycofać.

Chociaż to droższe serie mają zwykle najbardziej wydajne etykiety, w dłuższej perspektywie ten gest może być tym, który pozwoli Ci zaoszczędzić najwięcej (i zwrócić się). Jest to dokładnie ten moment, w którym rachunki za energię elektryczną w Twojej siedzibie rosną, więc wiesz, jak sobie z tym poradzić krok po kroku.

#2 Regularna konserwacja wszystkich urządzeń

Oprócz wyboru bardziej wydajnych urządzeń kuchennych, ważne jest również, aby działały one dobrze, a do tego konieczne jest poddawanie ich odpowiednim okresowym przeglądom. Na przykład problem z silnikami w chłodni może negatywnie odbić się na rachunku za prąd, podobnie jak wszelkie inne problemy z urządzeniami, które powodują niepotrzebne nadużywanie zużycia energii elektrycznej. A to przekłada się na wysokie rachunki za prąd.

Sprawdzenie, czy instalacje elektryczne w kuchniach restauracyjnych działają prawidłowo, oprócz spokoju i bezpieczeństwa, przyczynia się również do niższego zużycia energii elektrycznej.

#3 Efektywne rozplanowanie kuchni

Jeśli myślisz o przebudowie kuchni lub jeśli masz miejsce na wprowadzenie pewnych zmian w sposobie rozmieszczenia urządzeń, wybierz układ, w którym strefy ogrzewania i chłodzenia są oddzielone.

co dzięki temu zyskasz? Jeśli masz lodówkę obok piekarnika, piekarnik emituje ciepło, a zatem lodówka będzie musiała podjąć dodatkowy wysiłek, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. To samo dotyczy pozostałych urządzeń. Dlatego korzystne jest posiadanie dwóch stref tak zróżnicowanych, jak to tylko możliwe.

#4 Używaj jednorazowych pojemników

Możesz zaoszczędzić kilka myć w zmywarce każdego tygodnia, jeśli wprowadzisz biodegradowalne przedmioty jednorazowego użytku do swoich naczyń. Na przykład tekturowe pojemniki na lody i desery, miski z darmową pokrywką, szklanki i kufle do piwa na taras (znacznie lżejsze do przenoszenia).

#5 Wykorzystaj w pełni naturalne światło

Wychodzimy z kuchni i przyglądamy się oświetleniu. Nie wszystkie lokale mają lokalizację, w której mogą wykorzystać światło wpadające z ulicy, ale jeśli możesz wykorzystać naturalne zasoby restauracji, wyczyść te okna i pozwól słońcu świecić! Jeśli blokujesz światło winylem, zasłonami lub meblami, usuń je, aby wpuścić je do środka i utrzymuj okna w czystości.

Im więcej naturalnego światła, tym mniej sztucznego światła potrzebujesz. Poza tym, naturalne światło zawsze przynosi więcej radości i wypełnia przestrzenie inną energią. Twoi klienci będą Ci za to wdzięczni.

#6 Wymień żarówki na opcje LED

Wiemy, że nie możesz polegać na naturalnym świetle przez cały dzień (może nawet nie być możliwe obejście się bez sztucznego światła przez sekundę), ale możesz obniżyć koszty, przechodząc na żarówki LED. Możesz także włączyć inteligentne żarówki LED, które można włączać i wyłączać indywidualnie w określonych godzinach.

Nie zapominaj też, że żarówki LED emitują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki (wydzielają bardzo mało ciepła), więc latem nie będą wpływać na temperaturę w pomieszczeniu. Zapobiegnie to konieczności zmniejszania klimatyzacji o stopień poniżej tego, co jest konieczne (każdy stopień jest zauważalny na rachunku).

#7 Strefy z czujnikami ruchu

Innym ciekawym pomysłem na oszczędności związane z oświetleniem jest zainstalowanie czujników obecności w korytarzach prowadzących do toalet i w samych toaletach. W ten sposób światła włączają się tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne i nie pozostają włączone, gdy nikogo nie ma w tych przestrzeniach.

Światła te włączają się, gdy zauważą ruch w obszarze, w którym są zainstalowane i wyłączają się po zmiennym czasie, który można zaprogramować. Upewnij się, że dostosowałeś czas tak, aby nie były niewygodne dla klientów (nie wyłączały się zbyt wcześnie), ale także tak, aby nie pozostawały włączone dłużej niż to konieczne.

#8 Wybierz jasne kolory ścian i mebli

Wielkim sprzymierzeńcem naturalnego światła jest jasna przestrzeń, w której może się ono odbijać. Możesz zwielokrotnić wrażenie jasności, jeśli wybierzesz jasne kolory ścian, mebli i baru.

Znasz już odcienie, na które powinieneś się zdecydować przy następnej radykalnej zmianie swojego lokalu: biele, kremy, kości i pastele.

#9 Postaw na odnawialne źródła energii

czy kiedykolwiek rozważałeś instalację paneli słonecznych? Jeśli ta zrównoważona opcja jest możliwa dla Twojej firmy, nie zastanawiaj się dwa razy. Wykorzystanie tego rodzaju odnawialnej energii fotowoltaicznej może zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach. Podobnie jak w przypadku modernizacji urządzeń elektrycznych, wymaga to początkowej inwestycji, która zwróci się w perspektywie średnio- i długoterminowej.

#10 Wyłącz wszystko, co nie jest potrzebne: pa pa tryb gotowości

Wszystkie urządzenia, które są podłączone do prądu, ale nie są włączone, zużywają minimalną ilość energii elektrycznej. Może się to wydawać absurdalną kwotą, ale pomnożona przez wszystkie posiadane urządzenia i godziny spędzone przez nie w trybie czuwania… w ostatecznym rozrachunku jest to spora kwota, którą możemy w bardzo prosty sposób odciąć od naszych rachunków. Wystarczy odłączyć wszystkie te urządzenia, gdy nie są używane. Praktycznym sposobem na to jest podłączanie ich do listew zasilających i odłączanie ich, gdy nie są potrzebne.

#11 Przeszkol swój zespół w zakresie oszczędzania energii

Nie zostawiaj włączonego kranu z ciepłą wodą, nie włączaj urządzenia zbyt długo, odłączaj urządzenia, które nie są używane… jest wiele małych rzeczy, które zależą od twojego zespołu. Ważne jest, aby personel pracujący w kuchni i jadalni czuł się częścią tego celu oszczędzania energii dla dobra firmy i środowiska. Do Ciebie należy upewnienie się, że wiedzą, co mogą zrobić, aby wnieść swój wkład i zmotywować ich do tego.

#12 Zasięgnij porady u swojego dostawcy energii elektrycznej

Być może nie masz najlepszej taryfy dla swojej restauracji lub działalności hotelarskiej. Świat się zmienia i może istnieć taryfa, która pozwoli Ci zaoszczędzić więcej. Skontaktuj się ze swoją firmą energetyczną, abyś mógł rozważyć korzystne zmiany.

#13 Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu

Regulacja temperatury ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia nadmiernego zużycia energii przez klimatyzatory w restauracji. Podobnie jak w kuchni należy unikać przepracowania urządzeń chłodzących z powodu ich nieprawidłowego ustawienia, w jadalni należy kontrolować korzystanie z klimatyzacji.

Ważne jest, aby używać jej prawidłowo, ponieważ to urządzenie może stanowić do 30% rachunku. Komfort w jadalni jest jedną z rzeczy, które goście doceniają najbardziej, więc nie chodzi o to, aby było im zimno lub gorąco, ale o mądrą regulację klimatyzacji i podjęcie środków, aby wytrzymać temperaturę.

Umieszczenie podwójnych drzwi wejściowych poprawia izolację termiczną pomieszczenia. Należy również podnieść lub obniżyć ogólną klimatyzację o jeden stopień i zwracać uwagę na temperaturę każdego dnia: w niektórych porach dnia można obejść się bez klimatyzacji. Wykorzystaj to w pełni.

Zaleca się korzystanie z trybów ECO i ustawianie temperatury w zakresie od 20 do 25 stopni latem i od 20 do 22 stopni zimą. Poniżej tych temperatur klimatyzatory muszą pracować ciężej, co może zwiększyć ich zużycie nawet o 8%.

#14 Unikaj urządzeń elektrycznych..

gdy tylko jest to możliwe. Bardzo trudno jest znaleźć alternatywy dla niektórych urządzeń, ale być może nadużywasz niektórych urządzeń elektrycznych. Sprawdź, czy możesz przestać używać niektórych z nich i powrócić do bardziej tradycyjnych technik.

#15 Znak na fasadzie… podświetlany?

Jeśli szyld na fasadzie sklepu jest podświetlany, spędza on wystarczająco dużo godzin dziennie, zużywając światło, aby kontynuować pracę po zamknięciu sklepu. Wyłącz znak, gdy lokal jest zamknięty: zaoszczędzisz na zużyciu energii elektrycznej i przyczynisz się do zmniejszenia zanieczyszczenia światłem.

czy myślałeś o zmianie szyldu? Powszechne jest odnawianie wystroju lokalu, w tym jego fasady. Jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany, możesz rozważyć alternatywy bez świateł i neonów.

Wiemy, że niektóre z tych 15 gestów nie są łatwe, ale jest to lista, o której powinieneś pamiętać, aby stopniowo zwiększać zrównoważony rozwój swojej restauracji. Jednocześnie obniżysz rachunki za energię elektryczną.

Niektóre z tych wskazówek i inicjatyw dotyczących oszczędzania energii w restauracji wymagają znacznych inwestycji, ale są one możliwe do odzyskania pod względem uzyskanych korzyści. Jednak inne można zacząć wprowadzać w życie już dziś: zacznij od nie pozostawiania niczego w trybie gotowości i dostosowania temperatury w pomieszczeniu. W ciągu miesiąca zobaczysz rezultaty. Celem jest, aby te małe gesty stały się nawykami, które ty i twój zespół będziecie utrzymywać w swoim biznesie hotelarskim przez długi czas i stopniowo przechodzić do większych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.