fbpx

Jak długo Covid-19 trwa w opakowaniu kartonowym i plastikowym?

Do niedawna Covid-19 był wielką niewiadomą dla nas wszystkich. Nadejście pandemii wywołało ogólnoświatowy stan wyjątkowy, a naukowcy z różnych krajów zaczęli badać pochodzenie wirusa i kontekst jego przenoszenia.

Dziś wiemy, że nowy koronaawirus (SARS-CoV-2) jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z wydzielinami oddechowymi wytwarzanymi przez kichanie lub kaszel. Ale jak długo wirus może przetrwać na powierzchni? Prawda jest taka, że jej czas przetrwania jest różny w zależności od materiału, na którym została złożona.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w The New England Journal of Medicine, Covid-19 jest w stanie zachować swoje właściwości zakaźne przez wiele godzin, a nawet dni. Wiemy, że wirus może pozostać aktywny nawet przez 3 godziny, gdy jest zawieszony w powietrzu. Jednak jego czas przetrwania jest dłuższy, gdy trafia na pewne powierzchnie. W przypadku stali nierdzewnej, na przykład, wirus jest w stanie przetrwać do 3 dni. Ale jak długo przetrwa koronaawirus w plastiku lub kartonie?

Tworzywa sztuczne i karton to dwa z najczęściej stosowanych materiałów w pojemnikach i naczyniach jednorazowego użytku. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowuje się wirus w tych materiałach. W tym wpisie postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

covid-plastico-y-carton-2

Jak długo koronaawirus utrzymuje się w opakowaniu kartonowym?

Badania naukowe opublikowane w The New England Journal of Medicine potwierdzają, że koronaawirus może przetrwać do 24 godzin na tekturowych powierzchniach. Czas ten określany jest na podstawie fizycznych właściwości samego kartonu. Materiał ten posiada pewną liczbę włókien, które mają tendencję do rozgrzeszania wirusa, szybciej wysychając. Jest to wirus, który wymaga wilgoci i dlatego jego czas przetrwania skraca się w opakowaniu kartonowym.

Jak długo trwa koronaawirus w plastikowym opakowaniu?

Te same badania potwierdzają, że Covid-19 może przetrwać do 72 godzin na powierzchniach plastikowych, choć prawdą jest, że jego obciążenie wirusowe zmniejsza się wraz z upływem czasu. W badaniu aktywny ładunek wirusa pozostawał aktywny średnio przez 5 do 6 godzin na powierzchniach z tworzyw sztucznych.

Jakie jest ryzyko infekcji z powodu opakowań plastikowych lub kartonowych?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawdopodobieństwo transmisji poprzez kontakt z artykułami handlowymi lub obsługiwanymi opakowaniami jest niskie. Według Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności nie ma pewności, że każdy może zostać zainfekowany poprzez dotknięcie plastikowego lub kartonowego opakowania. Wskazane jest jednak, aby zawsze działać ostrożnie i stosować się do zaleceń zdrowotnych w celu zminimalizowania szans na zarażenie.

Mycie rąk wodą z mydłem, po zjedzeniu lub wykonaniu jakiegokolwiek zadania, powinno stać się systematycznym działaniem. Zaleca się również częstą dezynfekcję rąk żelem hydroalkoholowym.

Podczas kichania lub kaszlu zaleca się zakrycie ust łokciem, a nie rękoma. Władze nalegają również na unikanie dotykania twarzy i oczu.

Przestrzeganie tych zaleceń będzie miało zasadnicze znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejszenia ryzyka zarażenia.

Czy pojemniki plastikowe lub kartonowe przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka infekcji?

Faktem jest, że zastawy stołowe jednorazowego użytku oraz opakowania z tworzyw sztucznych i tektury zawsze charakteryzowały się wybitnie higienicznym rozwiązaniem. Jego charakter, jednorazowego użytku, uniemożliwia dzielenie się naczyniami kuchennymi przez kilku użytkowników, eliminując możliwość przenoszenia wirusa między różnymi jadłodajniami. Właśnie z tego powodu wiele firm hotelarskich i gastronomicznych zdecydowało się na jednorazowe naczynia, aby stawić czoła nowej normalności

W chwili obecnej każdy jest odpowiedzialny za ostrożne działanie, połączenie wysiłków i podjęcie wszelkich możliwych środków zapobiegawczych w celu wyeliminowania wirusa i odebrania życia w stanie, w jakim go znamy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.