fbpx

Dostosowane kuchnie dla wózków inwalidzkich

W kuchniach codziennie przygotowywanych jest kilka menu, z których może korzystać rodzina. Jest to – być może – miejsce, z którego korzystamy najbardziej w domu, gdzie spędzamy więcej czasu i dzielimy się nim, a także wyjątkowe chwile.

W przypadku kuchni przystosowanych do obsługi wózków inwalidzkich należy jednak uwzględnić pewne modyfikacje umożliwiające łatwy dostęp i poruszanie się.

Kuchnie przystosowane do obsługi wózków inwalidzkich posiadają dobrze zdefiniowane funkcje, takie jak

 • Wymiar
 • Projekt
 • Lokalizacja mebli

Gwarantuje to bezpieczeństwo, komfort i niezależność osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dla osób na wózkach inwalidzkich

Cómo diseñar cocinas adaptadas para sillas ruedas

Konstrukcja kuchni przystosowanych do obsługi wózków inwalidzkich opiera się na organizacji i dystrybucji.

Dzięki temu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają możliwość wykonywania różnych czynności w zasięgu i pod kontrolą, niezbędnych do obsługi i transportu żywności, narzędzi lub przedmiotów bez niedogodności.

Dostosowane kuchnie są podzielone na strefy lub obszary robocze, które pozwalają na jednoczesne wykonywanie określonych zadań.

Podział ten składa się z czterech stref lub obszarów:

 • Obszar zlewozmywakowy: gdzie naczynia są myte
 • Obszar blatu roboczego: miejsce do przygotowywania posiłków
 • Powierzchnia kuchenna: miejsce na gotowanie żywności
 • Powierzchnia lodówki: powierzchnie do przechowywania żywności

Ważne jest, aby konstrukcja przystosowanych kuchni była wykonana w kształcie litery L lub U.

W ten sposób osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą mieć wgląd w całą przestrzeń, łatwiej jest poruszać się po całym sektorze i mieć dostęp do każdego obszaru kuchni.

Inne aspekty bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni przystosowanych do wózków inwalidzkich to

 • Upewnij się, że krawędzie mebli są zaokrąglone, co pozwoli uniknąć wypadków
 • Stosować drzwi przesuwne lub na zawiasach, które nie zmniejszają przestrzeni w kuchni
 • Stosować duże elementy sterujące do obsługi urządzeń
 • Zainstaluj piekarnik i mikrofalówkę na wysokości oczu osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego, tak aby widziała ona wnętrze urządzeń i ułatwiała obsługę gorących potraw

Podstawowe wskazówki podczas remontu dostępnej kuchni

Consejos básicos al reformar una cocina accesible

Podczas remontu dostosowanej kuchni najważniejsze jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, gwarantując, że wszystko czego potrzebują jest w zasięgu ręki.

To są niektóre z porad, które należy wziąć pod uwagę przy reformowaniu dostępnej kuchni:

 • Zalecamy stosowanie podłóg ciągłych i antypoślizgowych, unikając w każdym momencie stosowania stopni lub nierówności
 • Wybierz łatwe do uchwycenia klamki do drzwi, które można otworzyć – nawet za pomocą klamki
 • Zamontować zmywarkę z płytkim odpływem i długą rączką z kranem jednouchwytowym, ponieważ są one łatwiej dostępne i łatwiejsze do manewrowania
 • Należy stosować kuchenki indukcyjne z automatycznym blokowaniem i wyłączaniem, aby zminimalizować ryzyko wypadków
 • Zamontować blaty robocze z kamienia lub materiałów o wysokiej wytrzymałości, gdzie nie ma problemu z umieszczeniem gorących pojemników

Pomiary, najważniejszy aspekt w kuchniach przystosowanych do wózków inwalidzkich

Medidas, aspecto más importante en las cocinas adaptadas

Środki są najważniejszym aspektem w przystosowanych kuchniach, ponieważ wysokość i głębokość mebli to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale również możliwość poruszania się po kuchni bez ograniczeń.

Wysokość może być modyfikowana w zależności od potrzeb użytkownika, gwarantując dostęp do potrzebnych mu elementów bez niedogodności.

Tutaj dzielimy się zalecanymi wymiarami dla dostosowanej kuchni:

 • Dostęp: szerokość drzwi wejściowych nie powinna być mniejsza niż 80 cm, co gwarantuje przejście osoby na wózku inwalidzkim
 • Obieg: między meblami a kuchnią musi być wolna przestrzeń 150 cm
 • Podejście i zasięg
  • Zalecana wysokość blatów roboczych, dla osób na wózkach inwalidzkich, wynosi od 75 do 80 cm
  • Głębokość blatu roboczego wynosi 60 cm
  • Wysokość szafek i szuflad będzie wynosić od 40 do 140 cm
  • Aby ułatwić poruszanie się na wózku inwalidzkim, podejście z przodu do kuchni powinno mieć co najmniej 80 cm szerokości, 70 cm wysokości i 60 cm głębokości
  • Podejście boczne z drzwiami i szufladami będzie miało szerokość 80 cm i głębokość 150 cm

Środki te zapewniają osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich możliwość łatwego przemieszczania się w kuchni, docierania do dowolnego przedmiotu, urządzenia lub mebla.

Urządzenia i sprzęt

Electrodomésticos y equipos

Obszary pracy są projektowane zgodnie z potrzebami każdego użytkownika.

Urządzenia i wyposażenie powinny być umieszczone w miejscu, które zapewnia środki zalecane przez producenta, zarówno dla ich ubezpieczenia, jak i bezpieczeństwa użytkownika.

Przybory i materiały do codziennego użytku, do przygotowania i podawania potraw, powinny być umieszczone w odległości i na wysokości łatwego dostępu. W ten sposób ktoś na wózku inwalidzkim nie będzie miał żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o gotowanie.

Ważne jest, aby mieć wolną przestrzeń przeznaczoną do przygotowywania potraw z kuchni, gdzie garnki, patelnie i talerze mogą być umieszczone po zdjęciu z ognia, bez niebezpieczeństwa przypalenia powierzchni.

Dobrym rozwiązaniem przy organizowaniu przestrzeni przystosowanej kuchni jest umieszczenie urządzeń zintegrowanych z kuchnią. W ten sposób osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego będzie miała wolną przestrzeń na nogi.

Jeśli chodzi o lodówkę, wskazane jest zastosowanie modelu z automatycznym systemem odszraniania.

Najlepszym wyborem przy wyborze zmywarki powinien być model, który jest instalowany na powierzchni roboczej w pobliżu zlewu i odpływu.

Aby widzieć wnętrze, półki i szuflady powinny być przezroczyste z otworem 180° i mieć odległość 30 cm od podłogi.

Meble i magazynowanie w zamontowanych kuchniach

Mobiliarios y almacenamiento en cocinas adaptadas

Dostępna kuchnia ma szczególne cechy, które zaspokajają potrzeby osób na wózkach inwalidzkich, w ramach regulowanych działań mających na celu zapewnienie odpowiednich mebli i przechowywania.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, wśród powierzchni kuchennych mamy blat, zlew i lodówkę.

Wśród tych elementów zalecane są wymiary od 3,60 m do 6,60 m, a odległość pomiędzy blatem roboczym a zlewem od 1,20 m do 2 m.

W tym sensie należy podkreślić, że elementy w kształcie trójkąta, które mogą służyć jako bariera dla swobodnego poruszania się, nigdy nie zostaną uwzględnione.

Konstrukcja dostosowanej kuchni narożnej pozwala również osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na łatwiejsze przemieszczanie się pomiędzy różnymi częściami kuchni.

Jeśli chodzi o magazynowanie, zastosowanie mebli wyjmowanych jest kolejną opcją, która może być wykorzystana przy adaptacji kuchni.

Bezpieczne przedmioty do przystosowanych kuchni

Objetos seguros para cocinas adaptadas

Kuchnie przystosowane posiadają bardzo surowe środki bezpieczeństwa, które pozwalają na swobodne korzystanie z nich każdej osobie o ograniczonej sprawności ruchowej.

Aby pomóc w takich sytuacjach, Monouso posiada idealne naczynia do użytku w kuchniach, gdzie bezpieczeństwo jest tak samo ważne jak gotowane danie.

W naszym dziale z płytkami plastikowymi znajdują się linie płyt twardych. Piękne modele plastikowe wykonane z materiałów, które czynią je bardzo wytrzymałymi, aż do tego stopnia, że można je uznać za nietłukące.

Dodatkowo mamy część plastikowych kubków, wykonanych z tego samego materiału co twarde płyty. Prawdziwie funkcjonalne klejnoty, które można myć w zmywarce bez żadnych niedogodności.

Z tego samego materiału produkowane są kubki wielokrotnego użytku, elementy o unikalnych właściwościach, które czynią je bardzo bezpiecznymi w każdych okolicznościach.

Odwiedź nasz sklep internetowy i odkryj produkty – najwyższej jakości – które musimy wnieść wraz z wyposażeniem kuchni przystosowanych do wózków inwalidzkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Responsible: Envalia Group, S.L.

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy