fbpx

Domowy plastik biodegradowalny: zastosowania i jak go zrobić

Jeśli szukasz informacji na temat domowej roboty biodegradowalny plastik i chcesz działać na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska, to jest to Twój wpis! Z każdym dniem rośnie troska o naszą planetę, a zmiana naszych nawyków pozwoli nam zachować ekosystemy.

Biodegradowalne tworzywa sztuczne są wytwarzane z surowców odnawialnych i ulegają degradacji z czasem. Bez wątpienia ich stosowanie to bardzo dobry pierwszy krok na rzecz środowiska. Dowiedz się od Monouso co to jest i jak zrobić domowy plastik biodegradowalny.

Co to jest plastik biodegradowalny?

Plastik biodegradowalny to materiał, który rozkłada się naturalnie w środowisku. W porównaniu z tradycyjnym plastikiem, jego proces rozpadu jest szybszy i bardziej przyjazny dla środowiska, co jest bardzo korzystne dla naszej planety.

Proces biodegradacji tego materiału zachodzi, gdy mikroorganizmy metabolizują i rozbijają strukturę molekularną. W rezultacie powstaje materiał mniej szkodliwy dla przyrody i środowiska. Tworzywa te są produkowane z surowców odnawialnych, a konkretnie z naturalnych składników lub roślin.

Zastosowanie tworzyw biodegradowalnych dzisiaj

Tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji są wynikiem poszukiwania nowych alternatyw dla stosowania plastiku, w celu ochrony przyrody. Materiały te są przyjazne dla ekosystemu i z dnia na dzień zyskują coraz większą popularność. Faktycznie, obecnie możemy znaleźć szeroki wybór produktów i akcesoriów tego typu.

Jakie jest jednak najczęstsze zastosowanie tworzyw biodegradowalnych?

W domu

Biodegradowalny plastik może być wytwarzany ze skrobi kukurydzianej, pszennej lub innych naturalnych lub petrochemicznych elementów. Ma on również szereg zastosowań w domu:

 • Torebki na żywność: będziesz mógł lepiej zachować swoją żywność i uniknąć marnowania żywności.
 • Worki naodpady: unikniesz zwiększenia ilości plastiku generowanego przez konwencjonalne worki na śmieci.
 • Naczynia: głównie naczynia domowe.
 • Pojemniki: mogą być na surową żywność, gotowane jedzenie, wszelkiego rodzaju przetwory..
 • Naczynia: sztućce, talerze, szklanki..
 • Przedmioty innego typu: zabawki, futerały na okulary, etui, pokrowce, ozdoby..

W przemyśle

W przemyśle prowadzone są badania nad włączeniem do swoich zastosowań tworzyw biodegradowalnych. Coraz częściej zdarza się, że firmy lub branże skupiają się na poszukiwaniu ekologicznych alternatyw, aby wspierać środowisko.

 • Motoryzacja: na przykład wykorzystanie biodegradowalnego plastiku jako materiału wypełniającego drzwi wewnętrzne samochodów lub produkcja akcesoriów i zderzaków z żywicy biodegradowalnej.
 • Żywność: szczególnie w sektorze opakowań. W ten sposób można wybrać bardziej zrównoważone opcje, które zapewniają ten sam poziom jakości, komfortu i użyteczności, co tradycyjne tworzywa sztuczne.
 • Uroda i pielęgnacja osobista: na przykład szczoteczki do zębów. Produkt, który jest zmieniany bardzo szybko (co 3 miesiące) i generuje dużo odpadów.

W rolnictwie

Rolnictwo to również obszar, w którym zdobyto doświadczenie w tym zakresie.

 • Nawóz naturalny: biodegradowalny plastik może być stosowany w zasiewach ze względu na swoje naturalne i odnawialne właściwości.
 • Szklarnie: generuje się mniej odpadów, oszczędza czas i zasoby, a ponadto posiada wszystkie zalety konwencjonalnego tworzywa sztucznego.

W medycynie

Biodegradowalne tworzywa sztuczne są stosowane w różnych dziedzinach od wielu lat, a medycyna nie jest wyjątkiem:

 • Rozpuszczalne szwy medyczne: zastosowanie tych biodegradowalnych tworzyw (w połączeniu z innymi materiałami) generuje mniejszy wpływ na organizm po operacji i pozwala na bardziej komfortowy powrót do zdrowia.
 • Opakowania na leki: sektor medyczny i farmaceutyczny coraz częściej zwraca się ku produkcji opakowań typu blister na leki z tego typu materiału, aby ułatwić ich utylizację. Tradycyjny plastik w tych produktach nie nadaje się do recyklingu, co zwiększa ilość odpadów.

Jakie są korzyści z biodegradowalnego tworzywa sztucznego?

Istnieje kilka korzyści wynikających z używania produktów wykonanych z biodegradowalnego tworzywa sztucznego.

 • Dbałość o środowisko: charakteryzują się one na ogół brakiem substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska. Ponadto, pomagają zmniejszyć produkcję odpadów.
 • Nadają się do recyklingu: mogą być ponownie wykorzystane jako nawóz i użyte w rolnictwie.
 • Oszczędność energii: ich surowiec jest odnawialny, a zużycie energii do ich produkcji jest znacznie niższe.
 • Konserwacja: na przykład w przemyśle spożywczym ten rodzaj plastiku gwarantuje zachowanie smaków i zapachów w napojach i żywności.
 • Naturalny rozkład: nie jest potrzebna interwencja człowieka, aby doprowadzić do zniknięcia odpadów.
 • Uniwersalność i odporność: produkty wykonane z tego materiału mają te same zalety, co tradycyjne.

Jak zrobić domowy plastik biodegradowalny?

Pokazujemy, krok po kroku, jak zrobić domowy bioplastik biodegradowalny:

 • Materiały: najważniejszym składnikiem jest skrobia. Choć możemy ją pozyskać z różnych źródeł, jedną z najbardziej polecanych jest skrobia kukurydziana, czyli rodzaj mąki kukurydzianej. Potrzebujemy również wody z kranu, gliceryny i białego octu – dokładne ilości zobaczysz w filmiku!
 • Wymieszaj składniki: wlej wszystkie składniki do rondla i podgrzewaj na średnim ogniu, mieszając. Poczekaj, aż mieszanina zacznie mieć konsystencję pasty.
 • Rozprowadź masę: możesz to zrobić na folii aluminiowej lub papierze do pieczenia. Pracuj ostrożnie, ponieważ temperatura jest bardzo wysoka. Przechowuj wynik przez 24 godziny.
 • Odklej wynik: twój bioplastik jest gotowy!

A mówiąc o domowej roboty biodegradowalnym plastiku, chciałbyś dowiedzieć się, jak zrobić domowe biodegradowalne torby plastikowe?

Jak uczynić plastik biodegradowalnym?

Samo tworzywo sztuczne nie może stać się biodegradowalne. Musi zostać wytworzone z materiałów ulegających biodegradacji.

Jak przygotować domowy biodegradowalny plastik?

Do wykonania domowego bioplastiku potrzebujemy skrobi kukurydzianej, wody z kranu, gliceryny i białego octu. Mieszankę podgrzewamy w rondlu i mieszamy, aż zgęstnieje. Następnie odstawiamy ją na bok i pozostawiamy na 24 godziny na folii aluminiowej lub papierze do pieczenia.

Jakie jest zastosowanie tworzyw biodegradowalnych?

Przykłady wykorzystania tworzyw biodegradowalnych możemy znaleźć w różnych sektorach: medycynie, rolnictwie, przemyśle… Nie będzie to jednak domowy plastik biodegradowalny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.