fbpx

Czy maska jednorazowa jest skuteczna przeciwko wirusom?

Wiedza, czy maska jednorazowa jest skuteczna, jest bardzo ważna dla zapobiegania nie tylko rozprzestrzenianiu się wirusów i infekcji, ale także wysokiemu poziomowi skażenia. Stosowanie masek nie jest nowością, zwłaszcza w dużych miastach i krajach takich jak Chiny, gdzie ich stosowanie jest powszechne. Tym bardziej w tych tygodniach, w których rozprzestrzenił się tak zwany Coronavirus: rodzina wirusów, które mogą powodować wszystko, od przeziębienia do ciężkiego zespołu oddechowego.

Wirolodzy są sceptycznie nastawieni do tego urządzenia, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań naukowych, aby określić jego skuteczność, a ich wyniki są niejednoznaczne. Eksperci sugerują jednak, że istnieją pewne dowody na to, że mogą one zapobiec rozpryskiwaniu się kichania lub kaszlu i zapewnić pewną ochronę przed przenoszeniem się choroby z rąk do ust i z ust na usta.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia się wirusem jest:

 • Regularnie myj ręce wodą z mydłem
 • Unikaj dotykania rąk i oczu, gdy tylko jest to możliwe
 • Utrzymanie zdrowego stylu życia

Jeśli oprócz podjęcia tych środków ostrożności zdecydujesz się założyć maskę, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na ten temat.

Kiedy konieczne jest użycie jednorazowej maski?

 • Kiedy jest zanieczyszczenie powietrza. Może być stosowany, gdy jakość powietrza jest przewidywana w zakresie Hazard (PSI >300). Osoby wrażliwe powinny unikać lub minimalizować aktywność na świeżym powietrzu, gdy przewidywana jakość powietrza jest bardzo niezdrowa (PSI >200).
 • Kiedy jesteś chory. Noszenie maski na twarz zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków podczas kaszlu lub kichania.
 • Kiedy inni są chorzy. Jeśli masz osłabiony układ odpornościowy, urządzenie to może pomóc zapobiec wdychaniu szkodliwych zarazków i rozwojowi przyszłych komplikacji.

W Monouso można zapoznać się z szeroką gamą masek jednorazowych i kapturków integralnych z maską.

Jaka maska jest właściwa?

Maska przeciwpyłowa

Tego typu maski mają za zadanie wychwytywanie własnych płynów ustrojowych użytkownika, takich jak ślina i wydzielina z nosa, oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się kropli zakaźnego płynu na inne osoby.

Są one klasyfikowane według trzech klas FFP lub “filtrującej części twarzowej”. Są trzy rodzaje:

 • FFP1. Ochrona przed nietoksycznym pyłem drobnym. Często stosowany w przypadkach, w których może wystąpić ryzyko podrażnienia dróg oddechowych i powstania nieprzyjemnych zapachów.
 • FFP2. Szczególnie skuteczny przeciwko szkodliwym płynom pochodzącym z kurzu, dymu i aerozoli. Maski te chronią drogi oddechowe przed pyłem, drobnymi i toksycznymi cząstkami oraz wirusami grypy.
 • FFP3. Chronić drogi oddechowe przed pyłem, dymem i aerozolami. Półmaska ta oferuje najwyższy poziom ochrony przed drobnymi cząsteczkami.
mascarilla desechable

Respirator jednorazowy

Respiratory, nazywane również respiratorami pyłowymi, to urządzenia przeznaczone do ochrony przed wdychaniem szkodliwych pyłów, dymów, par lub gazów.

Istnieją dwa rodzaje: jednorazowe i wielokrotnego użytku. Jednorazowe maski są przeznaczone tylko do jednorazowego użytku, ponieważ ich filtrów nie można czyścić ani wymieniać, dlatego należy je regularnie wymieniać.

W przeciwieństwie do masek wielokrotnego użytku, które oprócz lepszego dopasowania do krzywizny twarzy (co gwarantuje lepszą ochronę), ich filtry działają dłużej. Oznacza to, że mogą one być używane kilka razy i łatwo wymieniane.

Możemy również znaleźć trzy rodzaje masek jednorazowych według ich przeznaczenia:

 • Chroni przed rozpryskami lub mikroorganizmami.
 • Oddychanie. Oczyszcza powietrze podczas oddychania, unikając wdychania wszelkiego rodzaju substancji drażniących lub zanieczyszczających.
 • Specjalizuje się w zwalczaniu chorób zakaźnych, oparów organicznych i chemicznych oraz przykrych zapachów.

Jak często mam wymieniać moją maskę na nową?

Ze względów higienicznych zaleca się noszenie jednorazowej maski i jej wymianę, gdy stanie się mokra, brudna lub uszkodzona. Maski mogą być noszone tylko przez maksymalnie osiem godzin i muszą być regularnie zmieniane, aby zachować ich skuteczność.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.