fbpx

Żywność wygodna: czym jest i dlaczego jest rozpowszechniona?

Convenience food: ¿Qué es y por qué se ha extendido?

Żywność wygodna to trend w sprzedaży detalicznej żywności, który z biegiem lat nabrał rozpędu . Ten rodzaj żywności pozwala na zaoszczędzenie czasu podczas przygotowywania posiłków i mycia naczyń kuchennych, ponieważ wymaga niewielkiej ilości lub braku naczyń do gotowania.

Żywność wygodna, znaczenie

Convenience food, significado

Żywność wygodna dotyczy różnych wstępnie ugotowanych opcji żywnościowych, które są pakowane – czasami próżniowo – i umieszczane na ścianach lodówki lub półkach, aby można je było spożywać w dowolnym momencie.

W zależności od pakowanej żywności, wymagają one jedynie podgrzania w mikrofalówce lub podobnym urządzeniu. Dlatego też jest to coraz bardziej popularna pozycja we wszystkich rodzajach supermarketów.

W zależności od metody konserwacji, którą posiada lub wymaga każdy produkt, żywność wygodna jest klasyfikowana na zakresy.

Pierwszy asortyment

Żywność należąca do pierwszego zakresu to taka, która jest świeża i dlatego nie ma długiego terminu przydatności do spożycia.

Do tego zakresu zalicza się żywność konserwowaną przy użyciu takich metod jak solenie, fermentacja czy suszenie.

Drugi rodzaj

Do drugiej grupy zalicza się żywność wstępnie gotowaną, która została poddana obróbce cieplnej. Obróbka ta polega na sterylizacji w temperaturze powyżej 100° Celsjusza, a następnie pakowaniu w szklane pojemniki lub puszki, hermetycznie zamknięte.

Dzięki tej procedurze żywność ma długi okres przydat ności do spożycia i nie wymaga specjalnych warunków chłodniczych.

Zaletą produktów z drugiej gamy jest to, że niezależnie od potrawy mogą być spożywane w temperaturze pokojowej lub mogą być podgrzewane, ponieważ są to potrawy wstępnie ugotowane.

Trzeci asortyment

Trzeci asortyment składa się z żywności, która jest konserwowana w procesie zamrażania. W sklepach lub supermarketach produkty te są przechowywane w temperaturze od -20° Celsjusza do -40° Celsjusza.

Ten asortyment obejmuje świeżą i niegotowaną żywność, taką jak warzywa, mięso, drób i ryby.

Obejmuje on również żywność gotową, taką jak krokiety, frytki, mrożone pizze lub nuggetsy, gotowe do smażenia lub pieczenia i jedzenia.

Wstępnie przygotowane dania gotowe

Produkty wchodzące w skład asortymentu gotowych dań gotowych są świeże, pozbawione zanieczyszczeń, pokrojone w celu lepszego przyrządzenia i zapakowane.

Są one natychmiast umieszczane w ścianach chłodniczych, zapakowane w tacki lub tuby pokryte folią, na okres nie dłuższy niż siedem do dziesięciu dni.

Piąty zakres

Wreszcie są produkty spożywcze, które należą do piątego zakresu. Są to produkty już ugotowane, które są pakowane próżniowo i umieszczane w ścianach chłodniczych.

Produkty convenience food mają okres przydatności do spożycia wynoszący około dwóch do trzech miesięcy i do spożycia wymagają jedynie podgrzania w piekarniku lub mikrofalówce.

do kogo skierowana jest żywność wygodna?

¿A quién está dirigido el convenience food?

Wraz ze zmianą stylu życia, żywność wygodna stała się praktycznym rozwiązaniem dla młodych i starszych.

Istnieją jednak segmenty, do których skierowana jest bardziej niż do innych. Oto powody, dla których naszym zdaniem tak się dzieje.

Senior

Ogólnie rzecz biorąc, osoby należące do pokolenia seniorów preferują tradycyjne, domowe jedzenie.

Jednak wraz z brakiem czasu pojawia się zapotrzebowanie na opcje żywnościowe, które nie wymagają dużo czasu na gotowanie. W przypadku seniorów, szukają oni produktów w małych, łatwych do otwarcia opakowaniach. W tym sensie żywność wygodna pozwala ludziom jeść całe pokarmy.

Millennial

W przypadku millenialsów żywność wygodna jest doskonałą alternatywą, ponieważ jest to żywność, która może być spożywana natychmiast i zawiera składniki odżywcze wymagane w każdym posiłku.

Szukają oni również możliwości spożywania produktów convenience food, które są zgodne z działaniami środowiskowymi, takimi jak stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.

Centennials

Z drugiej strony, stulatkowie są wymagający wobec produktów żywnościowych convenience i są uważani za ich głównych konsumentów.

Żywność wygodna dla stulatków musi gwarantować jakość, być zapakowana w pojemniki, które przykują ich uwagę, lekka i szybka w użyciu.

Pomysły na prezentację żywności wygodnej w restauracjach

Ideas para presentar tu convenience food en restaurantes

Istnieją trzy strategie, które sprawią, że wykorzystanie żywności wygodnej w restauracjach będzie sukcesem.

Bardziej niż gwarancja pysznego smaku dań Twojej firmy, klienci mogą zabrać jedzenie convenience gdziekolwiek chcą i skonsumować je w dowolnym momencie.

On the go

Metoda on the go polega na podawaniu jedzenia w opakowaniu, które można spożywać w dowolnym momencie, bez konieczności podgrzewania czy gotowania.

Do pakowania używa się opakowań próżniowych, elastycznych pojemników z tworzywa sztucznego lub sztywnych pojemników.

Opakowania do mikrofalówek

Opakowania nadające się do mikrofalówki to kolejna realna opcja przy wdrażaniu żywności wygodnej w restauracjach.

W tym celu opakowania będą zawierać ugotowaną żywność, która wymaga jedynie podgrzania przed spożyciem.

Dzięki temu pojemniki mogą być używane w kuchenkach mikrofalowych, a czas przygotowania jest skrócony.

Zestawy posiłków

Przygotowując zestawy posiłków, należy mieć na uwadze danie lub dania z menu , na którym będziemy bazować.

Zestaw powinien zawierać składniki do przygotowania dania z menu, z zachowaniem miar zgodnych z liczbą osób, które będą spożywać posiłek.

Na koniec, wraz z zestawami posiłków, powinieneś umieścić materiał instruktażowy zawierający instrukcję przygotowania krok po kroku potraw wchodzących w skład zestawu.

Dowiedz się znacznie więcej o innych powiązanych terminach w naszym Słowniku gastronomii i hotelarstwa.

Najczęściej zadawane pytania

¿Qué es el convenience food?

El convenience food trata de distintas opciones de comida precocida que son envasadas -en ocasiones al vacío- y colocadas en murales frigoríficos o anaqueles, para ser consumidos en cualquier momento.

¿Qué son los productos de quinta gama?

Por último, encontramos los alimentos que pertenecen a la quinta gama. Son productos ya cocidos, que se envasan al vacío y se colocan en los murales frigoríficos.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.