fbpx

Co to jest zero waste?

descubre que es zero waste y como aplicarlo en la hosteleria

Być może słyszeliście to wyrażenie wielokrotnie w ostatnim czasie, ale nadal nie jesteście pewni, do czego dokładnie się ono odnosi. Kiedy mówimy o zero waste, mamy na myśli minimalizację wytwarzania odpadów w jak największym stopniu, aby zadbać o planetę i uniknąć ciągłego marnotrawstwa, które zagraża naszej przyszłości.

Ale czy możliwe jest zastosowanie filozofii zero waste w branży hotelarskiej? Czy uważamy zero waste za modne? Dziś się tego dowiemy!

Jak być zero waste?

Podążanie za tym nurtem myślenia i działania opiera się na zasadzie pięciu R: odrzuć, użyj ponownie, zredukuj, poddaj recyklingowi i kompostuj (rot w języku angielskim).

Odrzuć

Innymi słowy, pozbywanie się wszystkiego, co nie jest nam potrzebne. W przypadku sektora hotelarskiego oznacza to, że wybieramy opakowania i naczynia wielokrotnego użytku, pozostawiając te jednorazowe, które są trudniejsze do recyklingu (lub wręcz niemożliwe do recyklingu).

Zmniejszyć

Zwróć dużą uwagę na listę zakupów i koszyk, aby nie kupować tego, co gromadzimy z przyzwyczajenia. Bardziej odpowiedzialna konsumpcja jest niezbędna i jest małym wkładem w sprawę.

Ponowne wykorzystanie

W ten sposób dajemy produktom i materiałom drugie życie.

Recykling

Zawsze, gdy nie jest możliwe ponowne wykorzystanie materiału eksploatacyjnego, powinniśmy starać się poddać go recyklingowi, aby jego surowce mogły zakończyć nowy cykl użytkowania.

Kompost

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pójście w kierunku kompostowania domowego, na przykład odpadów organicznych z kuchni naszej firmy lub lokalu.

Dołącz do stylu życia zero waste!

Jak zastosować ruch zero waste w branży hotelarskiej?

W branży gastronomicznej inicjatywa ta opiera się na dwóch głównych osiach: po pierwsze, ograniczenie marnotrawstwa podczas gotowania (optymalizacja zakupów i wykorzystanie świeżej, niewykorzystanej żywności do tworzenia nowych przepisów). Na przykład.

  • Przejrzałe owoce, które można wykorzystać do zrobienia dżemu.
  • Miękkie warzywa, ale w dobrym stanie, które można wykorzystać do zrobienia purée lub kremu.
  • Resztki chleba do zrobienia bazy pod budyń.

Po drugie, wybieraj produkty i opakowania wielokrotnego użytku, które w jak największym stopniu minimalizują ilość odpadów spożywczych.

Inicjatywy, dzięki którym możemy dołączyć do stylu zero waste

  • Produkty masowe: kupowanie produktów, które nie są pakowane, a także posiadają certyfikaty, pozwoli nam zminimalizować nasz wpływ na środowisko. Możemy wybrać dostawców, którzy pracują na produktach ekologicznych. W ten sposób rezygnujemy z opakowań, które kryją te produkty.
  • Kuchnia “0 kilometrów”: czyli postawienie na produkty lokalne, miejscowe i kupowanie tylko takich ilości, jakie są nam potrzebne. Pociągnie to za sobą dobrą i intensywną pracę skandali, co będzie pozytywne dla naszej gospodarki, a także dla planety.
  • Oferty jedzenia z ostatniej chwili: obecnie inicjatywy takie jak “Too Good to Go” pozwalają nam pozbyć się resztek jedzenia i naczyń po serwisie, uzyskując w ten sposób zysk ekonomiczny poprzez sprzedaż tego jedzenia w dobrym stanie po niższej cenie. nic do wyrzucenia!
  • Optymalizacja zużycia wody: na przykład korzystanie ze zmywarek z maksymalną wydajnością, unikanie mycia rąk, instalowanie dyfuzorów na kranach…
  • Kreatywne przepisy: awangarda w gastronomii i gotowaniu polega również na stosowaniu nowych, bardziej kreatywnych i złożonych przepisów, w których ograniczenie marnotrawstwa żywności staje się priorytetem lub przynajmniej ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Odpady żywnościowe są przedmiotem zainteresowania niektórych wiodących firm z branży.

W wielu miastach można też znaleźć sklepy z produktami zero waste.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest zero waste?

Zero waste to mentalność i podejście biznesowe, które ma na celu zapobieganie produkcji odpadów.

Co trzeba zrobić, żeby być zero waste?

Bycie zero waste wymaga przede wszystkim zaangażowania w ochronę środowiska i zrozumienia, że niemożliwe jest ciągłe zużywanie zasobów naturalnych ponad nasze możliwości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.