fbpx

Certyfikacja żywności

tipos de certificado alimentario

Dostęp do bezpiecznej i pożywnej żywności jest sprawą niezwykle istotną dla konsumentów na całym świecie. Dlatego też certyfikacja żywności gwarantuje, że proces produkcji i pakowania jest zgodny z przepisami i zasadami higieny i bezpieczeństwa. To kryterium, do którego Monouso przywiązuje ogromną wagę.

Czym jest certyfikat żywności dla opakowań?

Bezpieczeństwo materiałów opakowaniowych wymaga precyzyjnej oceny, aby zapobiec przenoszeniu zawartych w nich substancji chemicznych do środków spożywczych. Certyfikat na opakowania spożywcze gwarantuje, że producenci przestrzegają przepisów, a materiały są bezpieczne dla żywności.

Wśród materiałów objętych tego typu certyfikatem znajdują się m.in. metale i ich stopy, drewno i jego pochodne, stosowane jako przedmioty do przechowywania.

Rodzaje certyfikatów żywności dla opakowań

Produkcja opakowań musi być zgodna z przepisami rozporządzeń WE w sprawie materiałów przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi. Za pomocą tych certyfikatów producent deklaruje, że wprowadzone na rynek opakowanie nadaje się do stosowania w przemyśle spożywczym i jest zgodne z następującymi przepisami:

  • Rozporządzenie (WE) nr 450/2009rozporządzenie (WE) nr 450/2009 w sprawie aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  • Rozporządzenie (WE) 2023/2006w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  • Rozporządzenie (WE) 1935/2004w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylające dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG.

ciesz się wieloma innymi postami w naszym Słowniku gastronomii i usług gastronomicznych!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest certyfikat żywnościowy?

Certyfikat żywności gwarantuje, że osoby i materiały mające kontakt z żywnością przestrzegają przepisów dotyczących dobrych praktyk wytwarzania i pakowania. Gwarantują one, że żywność jest chroniona przed mikroorganizmami i zanieczyszczeniami szkodliwymi dla żywności.

Jakie rodzaje certyfikatów żywnościowych możemy znaleźć?

Aby mieć pewność, że spożywana przez nas żywność jest pożywna i bezpieczna, istnieje szereg konkretnych certyfikatów, które to gwarantują. Wśród różnych rodzajów certyfikatów żywnościowych możemy znaleźć bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym, zrównoważoną żywność, opakowania żywności, certyfikację produktów…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PODSTAWOWE INFORMACJE O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

Przeznaczenie: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Prawa: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Odbiorcy: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Legitymizacja: Consentimiento del interesado.

Odpowiedzialny: Envalia Group, S.L.

Informacje dodatkowe: You can find additional information on data protection in our privacy policy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.