fbpx

Boraks: co to jest i czego używa się w sprzątaniu domowym

Co to jest boraks

Borax jest białą substancją składającą się z kwasu borowego i soli sodowej, stosowaną w farmacji i przemyśle, która występuje w stanie naturalnym. W szczególności, jest to ważny związek boru i nazwa handlowa soli boru.

Powszechne stosowanie terminu „boraks” odnosi się do grupy pokrewnych związków, które różnią się zawartością wody:

 • Bezwodny Boraks lub czteroboran sodu (Na2B4O7)
 • Pentahydrat Boraxu (Na2B4O7 – 5H2O)
 • Dekahydrat boru (Na2B4O7 – 10H2O)

Do czego używany jest boraks

Boraks jest składnikiem środków czyszczących od dziesięcioleci, ale jest również składnikiem wielu innych produktów gospodarstwa domowego, takich jak

 • Ochrona przed owadami, szczególnie w produktach do zabijania karaluchów i jako środek zapobiegający powstawaniu ćmy
 • Fungicydy i herbicydy.
 • Pasty do zębów i płukanki do ust.
 • Produkty kosmetyczne.
 • Laundry Enhancer.
 • Środek zmiękczający wodę.

Zastosowanie boraksu jako środka czyszczącego w gospodarstwie domowym

Jego właściwości sprawiają, że jest to związek chemiczny doskonały do czyszczenia domowego. Poniżej przedstawiamy siedem zastosowań jako środek czyszczący dla gospodarstw domowych:

1. Środek do czyszczenia dywanów

Jednym ze sposobów na skuteczne czyszczenie dywanów jest użycie boraksu. Zaleca się stosowanie tej substancji razem z wodorowęglanem sodu w celu wyeliminowania roztoczy i innych mikroorganizmów żyjących w dywanach.

Aby dokładnie oczyścić dywany, można wymieszać dwie filiżanki tej substancji i jedną filiżankę sody oczyszczonej. Gdy mieszanka wyschnie, wylać preparat na wykładzinę, pozostawić na około pół godziny i odkurzyć.

2. Detergent do prania

Zazwyczaj stosuje się go jako wzmacniacz detergentów w pralce, ponieważ ułatwia usuwanie plam i zapachów. Aby ten związek miał działanie jako detergent, należy razem z ubraniem w pralce wprowadzić pół filiżanki boraksu i umieścić go w zwykły sposób.

Wśród korzyści płynących z mycia tym produktem są następujące:

 • To wybiela ubrania.
 • Wzmacnia działanie antybakteryjne detergentu.
 • Neutralizuje zapachy.
 • Utrzymuje pH wody na idealnym poziomie do czyszczenia.

borax-limpieza

3. Ochrona przed owadami

W połączeniu z kwasem cytrynowym, boraks może być stosowany w domu jako środek owadobójczy. Kwas borowy w proszku jest skuteczny przeciwko karaluchom, mrówkom i termitom.

4. Sprzątanie w kuchni

Borax jest łagodnym środkiem czyszczącym, idealnym do stosowania na porcelanie i naczyniach aluminiowych. Wystarczy posypać garnki i/lub patelnie, potrzeć wilgotną szmatką i dobrze spłukać.

Znany jest również z właściwości eliminujących nieprzyjemne zapachy, dlatego często stosowany jest w lodówkach i pojemnikach na śmieci do dezynfekcji i usuwania zapachów. Roztwór jednego litra ciepłej wody i łyżki boraksu wystarcza do wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów.

5. Sprzątanie w łazience

Posyp wilgotną gąbką lub miękką szmatką boraks i używaj go tak, jak sproszkowanego środka czyszczącego. Metodą tą można nawet czyścić powierzchnie z włókna szklanego bez drapania wykończenia. Po oczyszczeniu dobrze spłukać powierzchnię czystą wodą.

Ponadto, można go używać razem z białym octem i olejkami eterycznymi, aby uzyskać całkowicie naturalny środek czyszczący do toalet.

6. Usuwa rdzę

Użyj go do usuwania rdzy na każdym rodzaju powierzchni. W tym celu należy wymieszać odrobinę soku z cytryny z dwiema łyżkami stołowymi boraksu i nałożyć na powierzchnię. Po godzinie można usunąć produkt wilgotną szmatką.

7. Odblokowuje odpływy

Ze względu na swoje kwaśne właściwości, boraks jest stosowany jako środek do czyszczenia rur i odpływów. Aby odblokować rury, wymieszaj pół szklanki boraksu z dwiema szklankami wrzącej wody i wlej ją do odpływu. Pozostawić na piętnaście minut, a następnie wlać ciepłą wodę do odpływu w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASIC DATA PROTECTION INFORMATION

Responsible: Envalia Group, S.L.

Purpose: Gestionar las solicitudes realizadas a través del sitio web, enviar comunicaciones comerciales y, en su caso, compras en línea.

Legitimation: Consentimiento del interesado.

Recipients: Los datos sólo se transmiten a los proveedores que tienen una relación contractual con Monouso.

Rights: Acceso a, Corrección, cancelación, oposición y otros derechos como se explica en la “Información adicional”.

Additional information: You can find additional and detailed information on data protection in our privacy policy